Pinot Nero Pomino DOC 2024
Marchesi Frescobaldi / Castello Pomino | Tuscany
Castello Pomino | Località Pomino 80 | IT 50068 Rufina
0,75 l · 33,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
As early as 1855, a grape variety unrivalled in Tuscany was planted at Castello Pomino, high up in the Florentine hills: Pinot Noir, introduced by Leonia, Lamberto Frescobaldi's great-great-grandmother, who, with her courage in embracing French grape varieties, laid the foundation for one of the estate's most distinctive wines. To this day, this single-varietal Pinot Noir stands as a testament to her pioneering spirit. The vines grow in cool, water-retaining soils at an altitude that ensures cool nights during the Tuscan summer and preserves the Burgundy grape's freshness right up to harvest.
Fermented in wooden vats with careful punching down during the maceration period, the wine undergoes malolactic fermentation before maturing for twelve months in French barriques.
A brilliant ruby red in the glass. Ripe red and black berries combine with candied orange peel, cinnamon, nutmeg and cloves, alongside leathery and toasty notes. Fresh on the palate, with balsamic undertones and silky, lively tannins. A Pinot Nero that proves that Tuscany never merely experimented with this grape variety, but took it seriously. SUPERIORE.DE
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Marchesi Frescobaldi / Castello Pomino
Tuscany
-
38,00 €
!["Leonia" Metodo Classico Millesimato Rosé DOC 2021 brut]()
0,75 l · 50,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 12,90 €
![Pomino Bianco DOC 2025]()
0,75 l · 17,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 29,00 €
!["Leonia" Metodo Classico Millesimato DOC 2022 brut]()
0,75 l · 38,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 32,00 €
!["Benefizio" Pomino Bianco Riserva DOC 2024]()
0,75 l · 42,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately




