“Monsanto” Rosso Toscano IGT 2021
Castello di Monsanto | Tuscany
Fatt. Monsanto di Bianchi Fabrizio S.a.r.l. | Via Monsanto 8 | IT 50028 Barberino Tavernelle
0,75 l · 17,32 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
Laura Bianchi's Monsanto Rosso is a 100% Sangiovese and comes from the vineyards in the south-western part of the estate, where Galestro (friable marl) combines with a marked concentration of tufa, a volcanic seabed that releases fossils from the Cretaceous period over time. These soils, which are particularly rich in phosphorus, magnesium, potassium and limestone, give the wine greater complexity and a more characteristic flavour, beautifully articulated fruit and wonderful freshness. SUPERIORE.DE
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Castello di Monsanto
Tuscany
-
17,90 €
![Chianti Classico DOCG 2024]()
0,75 l · 23,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 64,00 €
!["Chimera" Occhio di Pernice Vin Santo del Chianti Classico DOC 2006 <br>in gift box]()
0,375 l · 170,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 13,90 €
!["Monsanto" Rosso Toscano IGT 2022]()
0,75 l · 18,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 177,00 €
!["Il Poggio" Chianti Classico Gran Selezione DOCG 2020 <br>MAGNUM in OWC]()
1,5 l · 118,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
Limitation of 2 articles per customerstored air-conditioned< 24 units available
Customers who bought this product also bought:
- 8,90 €
![Sangiovese Terra degli Osci IGT 2021]()
0,75 l · 11,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 26,00 €
!["Filetta di Lamole" Chianti Classico DOCG 2022 (BIO)]()
0,75 l · 34,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 114,00 €
!["Flaccianello della Pieve" Colli Toscana Centrale IGT 2021 (BIO)]()
0,75 l · 152,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 129,40 €
!["Vigneti La Selvanella" Chianti Classico Riserva DOCG 2021 <br>6 bottles in OWC]()
4,5 l · 28,76 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available








