“Vigna Pianali” Rosso Bolgheri DOC 2020 (BIO)
Tenuta Meraviglia | Tuscany
Az. Agr. Dievole S.p.A. | Loc. Dievole 6 | IT 53019 Vagliagli
0,75 l · 129,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Here is what is arguably one of Italy's finest Cabernet Francs: bluish hues blend with ruby red. The deep bouquet offers blackberries and hints of roasted coffee, followed as the wine opens up by notes of sea scrub, balsamic and minty notes. On the palate, full-bodied and silky tannins with hints of violets and mint, offering flavour and freshness. All this is underpinned by a refined elegance that carries through to a harmonious and lingering finish. SUPERIORE.DE
"The 2020 Vigna Pianali comes from a small half-hectare plot on particularly stony soils. It offers a wonderful textural density in a rather aromatic, medium-bodied style typical of these wines. Dark cherry, plum, espresso, liquorice, spices and menthol blend together effortlessly. This wine is beautifully crafted and shows great promise." Vinous
"An attractive nose of black currants and dark cherries, framed by cedar, tobacco, sweet spice and wet earth. Medium- to full-bodied, focused and nicely structured yet never heavy, with juicy acidity balancing the fruit. Compact, lingering and nicely done overall. From organically grown grapes. Drink or hold." James Suckling
"The organically grown Bolgheri Vigna Pianali 2020 displays dark fruits and blackberries, framed by curry leaves and dried bay leaves. The wine is very dense and linear in its aromatic profile. However, it follows through with good length and a multi-layered mouthfeel, underscored by lovely complexity. The wine displays classic Bolgheri characteristics and remains true to the character of the grape variety. Production is limited to 3,000 bottles." Wine Advocate
"This red wine is bursting with blueberries, blackberries and plums, enveloped by notes of toasted oak. It is underpinned by a generous dose of dense tannins and bright acidity, which bring together hints of wild herbs, iron and leather. There's a lot going on; it just needs a little time to settle." Wine Spectator
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Tenuta Meraviglia
Tuscany
-
301,00 €
!["Vigna Pianali" Rosso Bolgheri DOC 2020 (BIO) <br>3 bottles in OWC]()
2,25 l · 133,78 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping2 units available
stored air-conditioned2 units available - 59,00 €
!["Maestro di Cava" Rosso Bolgheri Superiore DOC 2019 (BIO)]()
0,75 l · 78,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 16,50 €
!["Botro dei Fichi" Vermentino Bolgheri DOC 2024 (BIO)]()
0,75 l · 22,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately ![Bolgheri Rosso DOC 2021 (BIO)]()
24,00 €21,99 €0,75 l · 29,32 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 59,00 €
!["Costa Grande Pieve Cervognano" Vino Nobile di Montepulciano DOCG 2021]()
0,75 l · 78,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 57,00 €
!["Carnasciale" Rosso Toscana IGT 2021]()
0,75 l · 76,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 97,00 €
!["Grattamacco" Rosso Bolgheri Superiore DOC 2021 (BIO)]()
0,75 l · 129,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 76,00 €
!["I Sodi di San Niccolò" Toscana IGT 2021]()
0,75 l · 101,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








