Frappato Rosso Sicilia DOC 2023
Tasca d'Almerita | Tenuta Regaleali | Sicily
Conte Tasca d'Almerita Soc. Agr. a.r.l. | Via dei Fiori 13 | IT 90129 Palermo
0,75 l · 19,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Frappato is not really a soloist. Its most famous role is as a duet partner in Cerasuolo di Vittoria DOCG, where it lends the Nero d'Avola lightness and floral notes. Tasca d'Almerita wondered what would happen if he were taken out of this duet – and grown as a single varietal at the Regaleali winery, far from his home around Vittoria. A research project designed to show: can Frappato, on its own, deliver what it usually only displays when blended? The answer is growing in the Viale delle Noci vineyard, 1.7 hectares, planted in 2017, on deep, loamy soil with a balanced sand-to-clay ratio and a slight limestone content – soil that keeps the vines in balance without encouraging them to become too lush. 460 metres, south-west facing, long Guyot pruning. The vinification follows a clear concept: fermentation in stainless steel at 20°C for 10 days, deliberately omitting malolactic fermentation – to preserve the variety’s natural freshness and vibrancy. Matured in stainless steel, no oak.
A pale, bright ruby red. On the nose, strawberry, rose and a hint of white pepper – fragrant and light-hearted. Light and invigorating on the palate, with crisp acidity and delicate, barely perceptible tannins. Frappato at its best, when left to its own devices. SUPERIORE.DE
"A crunchy, easygoing and succulent frappato. Sour cherries, frozen raspberries and wildflowers on the nose. Light- to medium-bodied with sleek tannins. Juicy and smooth, with a refreshing character in the mouthwatering finish." James Suckling
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Tasca d'Almerita
Tenuta Regaleali
-
9,60 €
!["Sallier de la Tour" Inzolia Sicilia DOC 2025]()
0,75 l · 12,80 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 44,00 €
!["Rosso del Conte" Sicilia Contea di Sclafani DOC 2019]()
0,75 l · 58,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 87,00 €
!["Contrada Sciaranuova Vecchie Vigne" Rosso Etna DOC 2017]()
0,75 l · 116,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping2 units available
stored air-conditioned2 units available - 39,00 €
!["Contrada Pianodario" Rosso Etna DOC 2020]()
0,75 l · 52,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 35,00 €
!["Alma Assemblage 3" Franciacorta Rosé DOCG extra brut]()
0,75 l · 46,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 11,90 €
!["San Luigi" Dogliani DOCG 2025]()
0,75 l · 15,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 14,90 €
!["Le Orme" Barbera d'Asti DOCG 2022]()
0,75 l · 19,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 11,90 €
![Frappato Sicilia Vittoria DOC 2025 (BIO)]()
0,75 l · 15,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








