“Rosa del Rosa” Rosato Piemonte DOC 2025
Proprietà Sperino | Piedmont
Soc. Agr. Vigneti de Marchi s.s. | Via Orolungo 38 | IT 13853 Lessona
0,75 l · 26,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Alto Piemonte is a real hidden gem. Nestled between Biella and the foothills of Monte Rosa lies Lessona – a small DOC region that was once just as famous as Barolo, but then fell into near-oblivion for decades as the textile industry emptied the hills and the vineyards were left to run wild. Paolo De Marchi, who had made his mark on Chianti Classico in Tuscany with Isole & Olena, returned to his family's homeland in 1999 with his son Luca and began what some simply call a 'rebuilding' – but which is, in reality, a long and determined struggle to revive a forgotten wine region.
The Rosa del Rosa is a product of this conviction. 85% Nebbiolo, 15% Vespolina – from the Ormeggio, Castagnola and Belvedere vineyards in Lessona, as well as the Madonna degli Angeli vineyard in Brusnengo, where some vines are up to ninety years old. The soils: marine Pliocene sands over volcanic rock, rich in minerals, with pronounced acidity and high levels of iron, manganese and zinc. A terroir that imbues the wines with depth, as is the case with this magnificent rosé. Hand-harvested into small crates, sorted on a conveyor belt, eight hours of cold maceration on the skins – for colour and aroma extraction, not for tannins. Fermentation at 16°C, five months on the fine lees. No oak.
The result is a rosé with a distinctive salmon-pink colour. The nose reveals wild strawberry, sour cherry, white peach, violet, herbs and a hint of white pepper. On the palate, it is dry, with a subtle saltiness, and imbued with a mineral tension that sets this wine apart from any ordinary summer rosé. The finish is long and fresh, with the characteristic minerality of these unique sandy soils. Not a rosé for under a parasol. One for a set table. SUPERIORE.DE
"Fabulously, unashamedly Nebbiolo in bearing, the 2025 Rosa del Rosa is loaded with varietal character. Rose petal, lavender, ginger, cherry pit and bitter spices unfurl in a deep, dark, powerful Rosé. Nebbiolo tannins and saline acids make themselves felt from the jump. This is a very serious wine that would benefit from a decant, or even a year in the cellar to allow the structure to soften a touch. Either way, it's a wine for the dinner table." Vinous
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Proprietà Sperino
Piedmont
-
149,00 €
!["Vigna Covà" Rosso Lessona Riserva DOC 2018]()
0,75 l · 198,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 115,00 €
!["L'Franc******" Rosso s.a. (2016)]()
0,75 l · 153,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available ![Rosso Lessona DOC 2015]()
69,00 €63,99 €0,75 l · 85,32 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping7 units available
stored air-conditioned7 units available!["Rosa del Rosa" Rosato Piemonte DOC 2024]()
19,90 €18,99 €0,75 l · 25,32 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 63,00 €
!["Quarz" Sauvignon Bianco Alto Adige Terlano DOC 2024]()
0,75 l · 84,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Limitation of 9 articles per customerstored air-conditionedavailable immediately - 17,50 €
!["Tradition" Lagrein Rosé Alto Adige DOC 2025]()
0,75 l · 23,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 67,00 €
![Brunello di Montalcino DOCG 2021]()
0,75 l · 89,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 9,40 €
!["Pungirosa" Bombino Nero Rosato Castel del Monte DOCG 2025]()
0,75 l · 12,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








