“Rosa del Rosa” Rosato Piemonte DOC 2024
Proprietà Sperino | Piedmont
Soc. Agr. Vigneti de Marchi s.s. | Via Orolungo 38 | IT 13853 Lessona
0,75 l · 25,32 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Forget everything you think you know about rosé. The grapes for this masterpiece come from four different vineyards, one of which, Madonna degli Angeli, is home to vines aged 50-95 years. Rosa del Rosa is the archetype of complexity and aromatic density combined with suppleness and elegance. Maximum harmony and complexity on the palate; fine red berries and orange fruit paired with a certain sharpness and saltiness lead to a polished and never-ending finish. In terms of personality and exceptionality, this rosato is one of our great favourites every year. Don't miss it! SUPERIORE.DE
"The 2024 Rosa del Rosa is nuanced in the glass, slowly evolving with hints of shaved ginger, pine and sweet smoke. It comes to life on the palate, opening with a pretty inner sweetness offset by citrus-infused orchard fruits and crisp mineral tones, all accelerated by juicy acidity. A cascade of ripe melon mixes with minty herbs as the 2024 finishes with exceptional length. Give this a little air to reveal its hidden charms." Vinous
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Proprietà Sperino
Piedmont
-
149,00 €
!["Vigna Covà" Rosso Lessona Riserva DOC 2018]()
0,75 l · 198,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 115,00 €
!["L'Franc******" Rosso s.a. (2016)]()
0,75 l · 153,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available ![Rosso Lessona DOC 2015]()
69,00 €63,99 €0,75 l · 85,32 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping7 units available
stored air-conditioned7 units available- 74,00 €
![Rosso Lessona DOC 2019]()
0,75 l · 98,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping11 units available
stored air-conditioned11 units available
Customers who bought this product also bought:
- 25,00 €
![Rosso di Montalcino DOC 2024]()
0,75 l · 33,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately !["St. Valentin" Lagrein Riserva Alto Adige DOC 2022]()
38,00 €35,99 €0,75 l · 47,99 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available!["Nero di Lupo" Rosso Terre Siciliane IGP 2023]()
16,90 €15,99 €0,75 l · 21,32 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping4 units available
stored air-conditioned4 units available- 35,00 €
!["Titolo" Aglianico del Vulture Classico DOC 2022 (BIO)]()
0,75 l · 46,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available








