Rosso Lessona DOC 2015
Proprietà Sperino | Piedmont
Soc. Agr. Vigneti de Marchi s.s. | Via Orolungo 38 | IT 13853 Lessona
0,75 l · 85,32 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping7 units available
Luca de Marchi's showpiece is the Rosso of the same name from the small DOC Lessona. Fresh garnet red and a rather restrained-cool aroma spectrum open with a lot of understatement the very powerful and spicy taste experience at the first sip, which, however, never seems muscular or fleshy, but expands with constant, medium pressure and a cornucopia of ripe fruit in the mouth. Here and also in the finish, the Lessona-style Nebbiolo comes to full fruition - unlike Barolo or Barbaresco with more restraint and instead a depth that only reveals itself after some time. Gripping and impressive - definitely aerate! SUPERIORE.DE
"The 2015 offers wonderfully fragrant rosehip, wet pine and rooibos with a hint of orange, then floral nuances. The lively palate is driven by straightforward acidity, while pomegranate flavours dissolve into silky, fine-grained tannins, finishing with a bracing, saline finish." Decanter
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Proprietà Sperino
Piedmont
-
149,00 €
!["Vigna Covà" Rosso Lessona Riserva DOC 2018]()
0,75 l · 198,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 115,00 €
!["L'Franc******" Rosso s.a. (2016)]()
0,75 l · 153,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available !["Rosa del Rosa" Rosato Piemonte DOC 2024]()
19,90 €18,99 €0,75 l · 25,32 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately- 74,00 €
![Rosso Lessona DOC 2019]()
0,75 l · 98,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping11 units available
stored air-conditioned11 units available
Customers who bought this product also bought:
- 169,00 €
![Barolo Vigna Rionda Riserva DOCG 2019]()
0,75 l · 225,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping6 units available
Limitation of 2 articles per customerstored air-conditioned6 units available - 39,00 €
![Barolo "Albe" DOCG 2022]()
0,75 l · 52,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 28,00 €
!["Collepiano" Sagrantino di Montefalco DOCG 2021]()
0,75 l · 37,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 16,90 €
!["Rosso dei Notri" Toscana IGT 2024]()
0,75 l · 22,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available








