Barolo DOCG 2022
Vigna Rionda di Massolino Flli | Piedmont
Az. Agr. Vigna Rionda S.S. | Piazza Cappellano 8 | IT 12050 Serralunga d'Alba
0,75 l · 50,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
As early as 1947, the Massolino family produced their first Barolo. To this day, they regard it as the holistic expression of their hills – a Barolo that is blended from several vineyards and thus tells the story of more than just a single cru. The soils are of a mixed, predominantly calcareous consistency, typical of the area around Serralunga d'Alba. The estate deliberately opts for traditional fermentation vats and large Slavonian oak casks rather than smaller barriques, in order to preserve the wine's purer, unadulterated identity – up to 30 months in large oak, followed by further ageing in cool, dark cellars.
Garnet red in the glass. A broad spectrum of aromas ranges from spicy to sweeter, floral and fruity notes. Powerful on the palate, classically structured, with great ageing potential. A Barolo that impressively demonstrates, year after year, why tradition at Massolino is by no means at odds with modernity. SUPERIORE.DE
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Vigna Rionda di Massolino Flli
Piedmont
-
31,00 €
!["Gisep" Barbera d'Alba DOC 2022]()
0,75 l · 41,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 346,00 €
![Barolo Vigna Rionda Riserva DOCG 2019 <br>MAGNUM in OWC]()
1,5 l · 230,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping2 units available
Limitation of 1 articles per customerstored air-conditioned2 units available - 78,00 €
![Barolo Margheria DOCG 2021]()
0,75 l · 104,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping10 units available
stored air-conditioned10 units available - 17,90 €
![Chardonnay Langhe DOC 2024]()
0,75 l · 23,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately




