“Bricco Quaglia” Moscato d’Asti DOCG 2025 (BIO)
La Spinetta / Giorgio Rivetti | Piedmont
La Spinetta s.s. | Via Annunziata 17 | IT 14054 Castagnole Lanze
0,75 l · 21,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
An elegant sweet wine with a history: Bricco Quaglia was one of the first selected single-vineyard Moscato in Italy. The organically cultivated vines (approx. 300 metres above sea level, calcareous-sandy soil) lend it style and origin. Pale straw yellow in the glass with a visible perlage. The nose opens with fruity freshness: green apples, pear and juicy peach, plus floral notes of honeysuckle and elderberry and a fine hint of sage. Lively and juicy on the palate: sweet fruit, accompanied by elegant freshness, fine sweetness and a wonderfully balanced, sparkling texture. The finish is clean, clear and long – a Moscato with an animating lightness and polished flavour structure. SUPERIORE.DE
11.01.2026
Gefällt mir sehr gut. Prickelt noch etwas mehr als der Jahrgang 2023 bzw 2022. Mir fehlt der Vergleich zu 2024. Sehr empfehlenswert.
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
La Spinetta / Giorgio Rivetti
Piedmont
-
23,00 €
![Nebbiolo Langhe DOC 2024]()
0,75 l · 30,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 149,00 €
![Barolo "Campè" DOCG 2021 (BIO)]()
0,75 l · 198,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping11 units available
stored air-conditioned11 units available !["Lidia" Chardonnay Piemonte DOC 2021 (BIO)]()
74,00 €69,99 €0,75 l · 93,32 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping5 units available
stored air-conditioned5 units available!["Biancospino" Moscato d'Asti DOCG 2024 (BIO)]()
15,90 €14,99 €0,75 l · 19,99 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 41,00 €
!["Vigneto Gallina" Barbera d'Alba Superiore DOC 2022 (BIO)]()
0,75 l · 54,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 39,00 €
!["Bionzo" Barbera d'Asti Superiore DOCG 2021 (BIO)]()
0,75 l · 52,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 18,90 €
!["Ca' di Pian" Barbera d'Asti Superiore DOCG 2023 (BIO)]()
0,75 l · 25,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 23,00 €
![Nebbiolo Langhe DOC 2024]()
0,75 l · 30,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately







