Nebbiolo Langhe DOC 2024
La Spinetta / Giorgio Rivetti | Piedmont
La Spinetta s.s. | Via Annunziata 17 | IT 14054 Castagnole Lanze
0,75 l · 30,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
La Spinetta began with Moscato in 1977. Today, Giorgio Rivetti is one of the most renowned producers of Nebbiolo in Piedmont – more than 30 Tre Bicchieri awards speak for themselves. The Langhe Nebbiolo is the most accessible introduction to this world. The grapes come mainly from the Starderi vineyard in Neive, the very cru from which La Spinetta produces one of its most significant Barbaresco wines – supplemented by selected plots from Valeirano, Gallina and Campè. No other terroir, no other winemaker. Just a different age of vines and a more accessible winemaking process: 14 to 15 days' maceration in steel, malolactic fermentation in used French barriques, followed by bottle ageing.
A brilliant ruby red in the glass. The nose is expressive and refined: violets, ripe cherries, liquorice, menthol, graphite, a hint of herbs and crushed blossoms. On the palate, it is elegant and of medium body, with fine tannins, lively acidity and a long, spicy finish. This is the finest Barbaresco terroir at a Langhe price – and that is the promise of this wine. SUPERIORE.DE
"The 2024 Langhe Nebbiolo is magnificent. Strong floral and spicy notes come through first. Dried herbs, menthol, liquorice, plum, graphite and crushed flowers are beautifully evident in the glass. The 2024 is elegant and refined, with more than enough depth to bring it all together. This is an outstanding wine, particularly given the circumstances of this vintage." Vinous
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
La Spinetta / Giorgio Rivetti
Piedmont
-
149,00 €
![Barolo "Campè" DOCG 2021 (BIO)]()
0,75 l · 198,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping11 units available
stored air-conditioned11 units available !["Lidia" Chardonnay Piemonte DOC 2021 (BIO)]()
74,00 €69,99 €0,75 l · 93,32 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping5 units available
stored air-conditioned5 units available!["Biancospino" Moscato d'Asti DOCG 2024 (BIO)]()
15,90 €14,99 €0,75 l · 19,99 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately- 39,00 €
!["Bionzo" Barbera d'Asti Superiore DOCG 2021 (BIO)]()
0,75 l · 52,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 15,90 €
!["Ruspoli" Chianti Classico DOCG 2024 (BIO)]()
0,75 l · 21,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 9,90 €
!["Ceregio" Sangiovese di Romagna Superiore DOC 2023 (BIO)]()
0,75 l · 13,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 9,90 €
!["Piediprato" Rosso Piceno Superiore DOC 2022 (BIO)]()
0,75 l · 13,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 9,70 €
!["Casal di Serra" Verdicchio dei Castelli di Jesi Classico Superiore DOC 2025 (BIO)]()
0,75 l · 12,93 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








