“Giàrborina” Rosso Langhe DOC 2021
Elio Altare | Piedmont
Az. Agr. Elio Altare | Cascina Nuova 51 | IT 12064 La Morra
0,75 l · 93,32 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
Giarborina is not only another breathtaking wine from Altare, but also actually a Barolo that comes to market just one year earlier and is therefore more open and accessible. Its dramatic aromatics and finely interwoven fruit are the hallmarks of the exceptional 2021 vintage, in which the Altare family has captured the full potential of the year. Giarborina is a regal, aristocratic wine that packs a punch and its polished tannins add to the wine's appeal. SUPERIORE.DE
"The 2021 Langhe Giarborina is Altare's Nebbiolo, aged with a shorter maceration and less time in wood - as always, 100% from new oak. Bright and articulate on the palate, with compelling energy, the 2021 is wonderfully refined from start to finish. Crushed rose petals, cedar wood, spices, tobacco and mint adorn the lively finish. Give the still youthful tannins a few years to unwind." Vinous
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Elio Altare
Piedmont
-
69,00 €
![Barolo DOCG 2021]()
0,75 l · 92,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 75,00 €
!["La Villa" Rosso Langhe DOC 2022]()
0,75 l · 100,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 99,00 €
!["L'Insieme" VdT s.a. (2023) <br>MAGNUM]()
1,5 l · 66,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping6 units available
stored air-conditioned6 units available - 249,00 €
![Barolo "UnoPerUno" DOCG 2020]()
0,75 l · 332,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping8 units available
Limitation of 2 articles per customerstored air-conditioned8 units available
Customers who bought this product also bought:
- 47,00 €
![Brunello di Montalcino DOCG 2020]()
0,75 l · 62,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 59,00 €
![Brunello di Montalcino "Pianrosso" DOCG 2020]()
0,75 l · 78,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 14,90 €
!["Cornorotto" Marzemino Veneto IGT 2021]()
0,75 l · 19,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 67,00 €
![Barolo DOCG 2020]()
0,75 l · 89,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping8 units available
stored air-conditioned8 units available








