“Blangè" Arneis Langhe DOC 2025 (BIO)
Ceretto | Piedmont
Ceretto Aziende Vitivinicole S.r.l. | Località San Cassiano, 34 | IT 12051 Alba
0,75 l · 26,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Blangè comes from carefully cultivated Arneis parcels in the Langhe, which benefit from calcareous soils and optimal altitude. Since its introduction in the 1980s, it has been regarded as a modern classic, bringing new fame to the once almost forgotten Arneis grape variety. A characterful, aromatically clear white wine with a Piedmontese identity and contemporary style. Pale straw yellow in colour with greenish reflections. On the nose, a fine, clear aroma of pear, white peach, citrus and a hint of exotic fruit, underpinned by floral notes and a delicate almond flavour. Fresh and balanced on the palate, with juicy fruit, fine acidity and a hint of salty minerality. SUPERIORE.DE
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Ceretto
Piedmont
-
485,00 €
![Barbaresco Asili DOCG 2020 (BIO) <br>MAGNUM in OWC]()
1,5 l · 323,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping2 units available
stored air-conditioned2 units available !["Bernardina" Nebbiolo Langhe DOC 2022 (BIO)]()
25,00 €22,99 €0,75 l · 30,65 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping8 units available
stored air-conditioned8 units available!["Rossana" Dolcetto d'Alba DOC 2022 (BIO)]()
18,90 €17,99 €0,75 l · 23,99 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available- 139,00 €
![Barolo Brunate DOCG 2018 (BIO)]()
0,75 l · 185,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping3 units available
stored air-conditioned3 units available
Customers who bought this product also bought:
19,90 €“Cultivar Nocellara Etnea” Olio Extra Vergine di Oliva 2025
Donnafugata | Sicily
0,5 l · 39,80 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately- 14,70 €
!["Poggio di Caro" Arneis Roero DOC 2024]()
0,75 l · 19,60 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping1 unit available
stored air-conditioned1 unit available - 14,90 €
![Nebbiolo Langhe DOC 2024]()
0,75 l · 19,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 29,00 €
![Arneis Roero DOCG 2025]()
0,75 l · 38,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








