“Tintilia” Molise (Riserva) DOC 2021
Di Majo Norante | Molise
Di Majo Norante | Corso da Ramitello 4 | IT 86042 Campomarino
0,75 l · 26,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
Deeply rooted in the Molise terroir since time immemorial, the Tintilia grape variety was long threatened with disappearance – until dedicated winegrowers revived it as an autochthonous treasure. This red wine in Riserva quality today represents the prestige of this once almost forgotten grape variety: 100% Tintilia, finely selected and with very low yields at high altitudes, where calcareous clay soils and fresh mountain air characterise its distinctive profile.
The wine has an intense ruby red colour with a violet hue. The bouquet unfolds with grace: dark forest fruit, black plum compote, accompanied by delicate spice, subtle herbal notes and a hint of liquorice – all within a subtle mineral depth. Dense, elegant and yet powerful on the palate; lively fruit and fine fruit acidity meet polished tannins that give the wine structure and tension. The long, savoury finish combines extract with a pleasant salinity – a symbol of regional authenticity.
This Tintilia is not a loud talking shop, but a quiet confession: powerful, polished and independent. A wine that deserves time and attention and develops its greatest effect in dialogue with connoisseurs. SUPERIORE.DE
"A powerful, earthy red with plums, incense, artichokes and walnuts on the nose. Full-bodied and structured, with plenty of mouthfeel and thick, broad tannins." James Suckling
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Di Majo Norante
Molise
-
8,90 €
!["Rami" Falanghina del Molise DOC 2024 (BIO)]()
0,75 l · 11,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available ![Falanghina del Molise DOC 2024 (BIO)]()
9,90 €8,99 €0,75 l · 11,99 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping9 units available
stored air-conditioned9 units available- 10,90 €
![Aglianico del Molise DOC 2020 (BIO)]()
0,75 l · 14,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 12,60 €
!["Ramitello" Rosso Biferno DOC 2021]()
0,75 l · 16,80 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 75,00 €
![Brunello di Montalcino "Helichrysum" DOCG 2021 (BIO)]()
0,75 l · 100,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Limitation of 6 articles per customerstored air-conditionedavailable immediately - 22,00 €
!["Cùmaro" Rosso Conero Riserva DOCG 2021]()
0,75 l · 29,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 31,00 €
![Picolit Friuli Colli Orientali DOCG 2021 dolce <br>in gift box]()
0,5 l · 62,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 39,00 €
!["Giodo - La Quinta" Rosso Toscana IGT 2021]()
0,75 l · 52,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








