“Rami” Falanghina del Molise DOC 2024 (BIO)
Di Majo Norante | Molise
Di Majo Norante | Corso da Ramitello 4 | IT 86042 Campomarino
0,75 l · 11,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
Light, straw-yellow white wine with a greenish tinge. The bouquet is fresh and appealing: ripe apricot, peach and a delicate broom blossom stand out. The palate is round and lively at the same time, with a slight salty freshness, pleasant acidity and a fine aftertaste of bitter almond. The cuvée consists of 90% Falanghina, refined with a small proportion of Greco, all grown in the Ramitello region of Molise. Maturation in stainless steel tanks preserves freshness and varietal typicity. Rami is an accessible, organically produced white wine with a regional identity and an invigorating lightness with a lovely flow. SUPERIORE.DE
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Di Majo Norante
Molise
-
![Falanghina del Molise DOC 2024 (BIO)]()
9,90 €8,99 €0,75 l · 11,99 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 10,90 €
![Aglianico del Molise DOC 2020 (BIO)]()
0,75 l · 14,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 12,60 €
!["Ramitello" Rosso Biferno DOC 2021]()
0,75 l · 16,80 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 8,90 €
![Sangiovese Terra degli Osci IGT 2021]()
0,75 l · 11,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
!["Adriaticum" Bianco Marche IGT 2024]()
10,90 €9,99 €0,75 l · 13,32 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately- 9,90 €
!["Villata" Arneis Roero DOCG 2025]()
0,75 l · 13,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 14,90 €
![1868 Prosecco Spumante Conegliano Valdobbiadene Superiore DOCG brut]()
0,75 l · 19,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 7,90 €
![Bianco Falerio DOC 2025 (BIO)]()
0,75 l · 10,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








