“Dottore Palazzolo” Rosso Friuli Colli Orientali DOC 2018
Ronco del Gnemiz | Friuli
Az. Ronco del Gnemiz Soc. Agr. | Via Ronchi 5 | IT 33048 San Giovanni al Natisone
0,75 l · 79,99 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping8 units available
Dottore Palazzolo, the red dedicated to the founder, made of Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc and Merlot, opens with the scent of ripe berries, a hint of vanilla, tobacco and black tar. Extract-rich and concentrated, yet full of elegance, with fine acidity and wonderfully firm on the palate. Very promising years are ahead for this rarity. SUPERIORE.DE
"Crushed stone minerality meets floral undergrowth, dried blackberries and a hint of animal musk to create a beguiling display on the 2018 Dott. Palazzolo Rosso. This is silky and savory, with a sapidity that makes you think more of food than wine, as tart wild berries and spices give way to mounting tannins and herbal tones. Inner violets, black currants and hints of sour citrus all resonate through the finale, along with a tug of structural heft that just begs for another year or two of cellaring. Very nice." Vinous
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Ronco del Gnemiz
Friuli
-
!["San Zuan" Friulano Friuli Colli Orientali DOC 2022]()
45,00 €39,99 €0,75 l · 53,32 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping6 units available
stored air-conditioned6 units available - 49,00 €
![Schioppettino Friuli Colli Orientali DOC 2023]()
0,75 l · 65,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available !["Corrado di Manzano" Chardonnay Friuli Colli Orientali DOC 2022]()
45,00 €39,99 €0,75 l · 53,32 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately- 59,00 €
!["Rosso del Gnemiz" Friuli Colli Orientali DOC 2022]()
0,75 l · 78,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available
Customers who bought this product also bought:
!["Dis Cumieris" Malvasia Friuli Isonzo DOC 2023]()
31,00 €29,99 €0,75 l · 39,99 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately!["San Zuan" Friulano Friuli Colli Orientali DOC 2022]()
45,00 €39,99 €0,75 l · 53,32 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping6 units available
stored air-conditioned6 units available!["Dis Cumieris" Malvasia Friuli Isonzo DOC 2022]()
31,00 €28,99 €0,75 l · 38,65 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available- 75,00 €
!["Vie di Romans" Pinot Nero Friuli Isonzo DOC 2020]()
0,75 l · 100,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately







