Trebbiano d’Abruzzo DOC 2025 (BIO)
Fattoria La Valentina | Abruzzo
Fattoria La Valentina s.r.l. | Via della Torretta 52 | IT 65010 Spoltore
0,75 l · 11,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
An appealing Trebbiano in its purest form – organically grown in the hills near Spoltore. Pale straw yellow with silvery highlights. The bouquet offers crisp apple, lemon, white peach and a hint of almond blossom. On the palate, it is lively, crisp and straightforward, with fine acidity, cool fruit notes and a delicate mineral finish. A refreshing, unpretentious white wine with a regional character – purist in style, precisely vinified and ideal for light meals and after-work drinks. SUPERIORE.DE
"A tight wine with aromas of minerals, limes, lanolin, white pepper and chalk. Tingling and zesty, with a light body, vibrancy and savoriness. Green apple and citrus flavors. From organically grown grapes. Drink now." James Suckling
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Fattoria La Valentina
Abruzzo
-
77,00 €
!["Binomio Collezione" Montepulciano d'Abruzzo Riserva DOC 2017]()
0,75 l · 102,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping9 units available
stored air-conditioned9 units available - 9,50 €
![Cerasuolo d'Abruzzo DOC 2025 (BIO)]()
0,75 l · 12,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 15,90 €
!["Spelt" Cerasuolo d'Abruzzo Superiore DOC 2025 (BIO)]()
0,75 l · 21,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 39,00 €
!["Bellovedere" Montepulciano d'Abruzzo Terre dei Vestini Riserva DOC 2021 (BIO)]()
0,75 l · 52,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 8,90 €
![Pinot Grigio delle Venezie DOC 2025]()
0,75 l · 11,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 7,90 €
!["Don Cosimo" Primitivo del Salento IGP 2023]()
0,75 l · 10,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 6,90 €
!["Tareni" Chardonnay Terre Siciliane IGT 2025]()
0,75 l · 9,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately







