“Agnobianco” Bianco Veneto IGT 2022 (BIO)
Masari | Veneto
Az. Agr. Masari s.a.s. | Contrada Bevilacqua 2a | IT 36078 Valdagno
0,75 l · 21,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping10 units available
Clean and refined white wine (Riesling & Durella) from volcanic soils with aromas of ripe yellow grapefruit, melon and a hint of wet straw. Medium-bodied with a silky texture that becomes slightly phenolic towards the end. A note of bitter lemon on the finish is exciting. Lots of crisp flavour, good freshness and length. SUPERIORE.DE
"A blend of Riesling and a native grape of the Veneto, Durella, this wine's aromas as a floral and citrus combination that ignites the salivary glands. The wine unfolds like an origami swan with jasmine, leading into Mandarin orange then to lemongrass. The palate is just as interesting with savory herbs matching the ripe stone fruit flavors as the wine rushes to the crisp and vibrant finish." Wine Enthusiast
"Despite the richness on the nose, with ripe orchard fruit, candied lemons, acacia flowers and hints of honey, this wine shows freshness, vibrancy, racy acidity and crunchy texture. Vivid and a little savory with mineral notes." James Suckling
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Masari
Veneto
-
19,90 €
!["Costa Nera" Pinot Nero Veneto IGT 2022 (BIO)]()
0,75 l · 26,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 18,50 €
!["San Martino" Rosso Veneto Valle d'Agno IGT 2020 (BIO)]()
0,75 l · 24,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 99,00 €
!["Masari" Rosso Veneto Valle d'Agno IGT 2018 (BIO) <br>MAGNUM in gift box]()
1,5 l · 66,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping1 unit available
stored air-conditioned1 unit available - 109,00 €
!["MM Montepulgo" Rosso Veneto Valle d'Agno IGT 2015]()
0,75 l · 145,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available
Customers who bought this product also bought:
- 25,00 €
!["Foscarino" Soave Classico DOC 2023]()
0,75 l · 33,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 22,00 €
!["Carbonare" Soave Classico DOC 2023]()
0,75 l · 29,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 18,50 €
!["San Martino" Rosso Veneto Valle d'Agno IGT 2020 (BIO)]()
0,75 l · 24,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 13,90 €
!["Rïes" Riesling Oltrepò Pavese Superiore DOC 2024]()
0,75 l · 18,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available







