“Paleo” Bianco Toscana IGT 2024
Az. Agr. Le Macchiole | Tuscany
Le Macchiole s.a. s.s. | Via Bolgherese 189a | IT 57022 Castagneto Carducci
0,75 l · 113,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Limitation of 4 articles per customer
The white enigma of Bolgheri. In a region that has earned its immortality through Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc and Merlot, few dare to make history with white wine. Yet Cinzia Merli took that risk – and in 1991, with the Paleo Bianco, she created the white counterpart to her legendary red Paleo range. What began as a modest creation for local restaurants has evolved into one of Italy's most enigmatic and sought-after white wines. The name – derived from "pagliaio", the Tuscan word for haystack – shares the same poetic spirit as its red counterpart, yet its character is entirely its own. 70% Chardonnay and 30% Sauvignon Blanc blend here to form a symphony of Mediterranean intensity, translating international grape varieties into the Tuscan terroir. Originally, Sauvignon Blanc dominated this blend, but over the decades Cinzia has reversed the proportions – an evolution that has taken the Paleo Bianco from the citrus freshness of its youth to the structured complexity that characterises it today.
In the glass, this wine reveals exceptional depth and a salty minerality. Citrus fruits and white peach interplay with toasted almonds and a hint of vanilla, whilst the creamy texture is underpinned by precise acidity. It is this Mediterranean soul – intense, deep, surprisingly complex – that makes Paleo Bianco one of the few white wines capable of winning over Bordeaux enthusiasts. In a world of many insipid white wines, Paleo Bianco stands as a monument to substance and provenance. It has long proven that Bolgheri is capable of more than just great red wines. SUPERIORE.DE
"Peach, lemon and Tuscan scrub aromas and flavors are the themes in this rich yet intense white. Almost creamy in texture, with lively acidity and a bitter citrus aftertaste. Chardonnay and Sauvignon Blanc." Wine Spectator
"A minimalist, lively and fragrant style, revealing notes of peach skin, lemon tree, mirabelle plums and broom. Deep notes of wild fennel. Medium-bodied, silky and supple with a spicy, yeasty character, weight on the mid-palate and concentrated tannins. Magnificent, zesty freshness." James Suckling
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Az. Agr. Le Macchiole
Tuscany
-
84,00 €
!["Paleo" Bianco Toscana IGT 2023]()
0,75 l · 112,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping2 units available
Limitation of 3 articles per customerstored air-conditioned2 units available - 1.449,00 €
!["Messorio" Rosso Toscana IGT 2021 <br>Double MAGNUM in gift box]()
3 l · 483,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping1 unit available
Limitation of 1 articles per customerstored air-conditioned1 unit available - 125,00 €
!["Paleo" Rosso Toscana IGT 2022]()
0,75 l · 166,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Limitation of 6 articles per customerstored air-conditionedavailable immediately - 296,00 €
!["Paleo" Rosso Toscana IGT 2021 <br>MAGNUM]()
1,5 l · 197,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping2 units available
Limitation of 1 articles per customerstored air-conditioned2 units available
Customers who bought this product also bought:
- 16,90 €
!["Miché" Rosato Metodo Ancestrale Frizzante s.a. secco]()
0,75 l · 22,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 17,90 €
!["Solosole" Vermentino Bolgheri DOC 2025]()
0,75 l · 23,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 1.384,00 €
!["Le Pergole Torte" Rosso Toscana IGT 2023 <br>6 bottles in OWC]()
4,5 l · 307,56 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping4 units available
Limitation of 1 articles per customerstored air-conditioned4 units available - 125,00 €
!["Paleo" Rosso Toscana IGT 2021]()
0,75 l · 166,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Limitation of 6 articles per customerstored air-conditionedavailable immediately








