“Saxum” Sauvignon Bianco Alto Adige DOC 2024
Pfitscher | South Tyrol
Tenuta Pfitscher s.s.a. | Via Dolomiti 17 | IT 39040 Montagna
0,75 l · 25,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
Saxum: the rock. A wine name derived from Latin that states quite simply what this Sauvignon grows on: Ice Age limestone soils, shaped and left behind by glaciers, with a minerality that gives the wine its unmistakable character. Not the volcanic depth of the Schlerngestein, but the bright, clear precision of Alpine limestone. Montan is best known as the home of Pinot Nero. The fact that Sauvignon Blanc of such high quality also thrives here is down to the very same conditions that lend the red wines their elegance: cool sites, good air circulation and well-structured soils. Pfitscher vinifies the Saxum in stainless steel at a controlled temperature of 18°C, with yeast ageing to develop texture and body.
Pale straw yellow with green highlights. The bouquet is unmistakably intense: gooseberry, redcurrant, elderflower, lilac and peach. On the palate, it is dry and fresh with a delicate balance of acidity, leading to a long, aromatic finish. A taste of the rock in the glass. SUPERIORE.DE
"Subtle lemon notes with sage and asparagus, a hint of tuberose and a depth of melon. Light-bodied, it shines with freshness. Taut on the palate and in the finish." James Suckling
"This wine's got layers for days. First magnolia floats through, then tropical fruit and musk complexity before smoky lime leaf and rosemary add their voice. The palate keeps that energy flowing: citrus pith intensity meets crushed stone depth while herbs and mouthwatering acidity create pure electricity. Break out the green papaya salad with grilled shrimp and let the magic happen." Wine Enthusiast
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Pfitscher
South Tyrol
-
15,90 €
!["Arvum" Chardonnay Alto Adige DOC 2024]()
0,75 l · 21,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping5 units available
stored air-conditioned5 units available !["Dola" Eisacktaler Müller-Thurgau Alto Adige DOC 2023]()
15,90 €14,99 €0,75 l · 19,99 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping6 units available
stored air-conditioned6 units available- 38,00 €
!["Cortazo Brenntal" Merlot-Cabernet Riserva Alto Adige DOC 2022]()
0,75 l · 50,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 427,00 €
!["Vigna Das Langefeld" Pinot Nero Riserva Alto Adige DOC 2020 <br>3 bottles in OWC]()
2,25 l · 189,78 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping4 units available
Limitation of 1 articles per customerstored air-conditioned4 units available
Customers who bought this product also bought:
- 25,00 €
!["Blanc" Sauvignon Bianco Langhe DOC 2024]()
0,75 l · 33,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 21,00 €
!["La Rosé de Manincor" Rosato Vigneti delle Dolomiti IGT 2025 (BIO)]()
0,75 l · 28,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 46,00 €
!["Matan" Pinot Nero Riserva Alto Adige DOC 2022]()
0,75 l · 61,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 17,90 €
!["Stoass" Traminer Aromatico Alto Adige DOC 2024]()
0,75 l · 23,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available








