Pinot Nero Alto Adige DOC 2024
Peter Zemmer | South Tyrol
Weingut Peter Zemmer | Weinstraße 24 | IT 39040 Kurtinig a.d.W.
0,75 l · 19,60 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Harmonious, velvety Pinot Noir from vineyards at an altitude of around 450 metres. These hills with special conglomerate soils of clay and limestone and the very suitable microclimate form the ideal conditions for a clear Pinot Nero full of character. Bright ruby to garnet red in colour. Fine, ripe aroma of dark berries and sour cherry. Harmonious and soft on the palate with a good balance of fruit and body. SUPERIORE.DE
"The scent rises two ways: strawberries and currants still fresh in the bowl while their cousins start their journey to jam. On the palate, red fruits keep it classic until earth notes surface and herbs throw a bit of texture into the finish." Wine Enthusiast
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Peter Zemmer
South Tyrol
-
27,00 €
!["Furggl" Lagrein Riserva Alto Adige DOC 2023]()
0,75 l · 36,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 41,00 €
!["Vigna Kofl Aldein-Eich" Pinot Nero Riserva Alto Adige DOC 2023]()
0,75 l · 54,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 14,70 €
![Riesling Alto Adige DOC 2025]()
0,75 l · 19,60 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 19,50 €
!["Buchholz" Chardonnay Alto Adige DOC 2025]()
0,75 l · 26,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 46,00 €
!["Le Stanze del Poliziano" Rosso Toscana IGT 2021 (BIO)]()
0,75 l · 61,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 15,90 €
!["Costa del Nero" Pinot Nero dell' Oltrepò Pavese DOC 2023]()
0,75 l · 21,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 19,90 €
!["Contrada Feudo di Mezzo" Rosso Etna DOC 2024 (BIO)]()
0,75 l · 26,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 16,50 €
!["Angra" Pinot Nero Alto Adige DOC 2024]()
0,75 l · 22,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








