“Stieler” Pinot Grigio Alto Adige DOC 2023
Cantina Bozen | South Tyrol
Kellerei Bozen Gen. Landw. Ges. | Moritzinger Weg 36 | IT 39100 Bozen
0,75 l · 18,65 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping4 units available
The cooperative's latest achievement: Stieler Pinot Grigio comes from hand-picked hillside vineyards on the Ritten between 500 and 600 metres, where vines over 25 years old put all their experience into the grapes. When developing the Cuvée TAL, cellar master Filippi recognised the extraordinary potential of these Ritten vineyards and created a unique single-vineyard wine from them. Gentle whole-cluster pressing and six months of ageing on the fine lees in large oak barrels give this Pinot Gris its characteristic complexity.
Intense straw yellow with golden reflections indicates concentration, while the bouquet begins with pears and apples and develops into exotic pineapple notes and elegant vanilla tones. On the palate, the Stieler is structured and full-bodied, with the harmonious minerality that characterises the unique terroir of Bolzano's high altitudes. A modern Pinot Grigio with South Tyrolean soul. SUPERIORE.DE
"Light lemon yellow in the glass. Subtle aromas on the nose, becoming more present with air. Hints of salt lemons, but also almond blossom, then yellow peach and some spice. Filling on the palate, with a powerful, sturdy body and rich fruit. Very delicate and fresh. Embedded, supporting acidity, which gives it a good tension into the long final." Vinum
17.05.2026
Guten wein, viel Geschmack.
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Cantina Bozen
South Tyrol
-
16,40 €
!["Perl" Lagrein Alto Adige DOC 2024]()
0,75 l · 21,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately ![Pinot Grigio Alto Adige DOC 2024]()
11,50 €10,59 €0,75 l · 14,12 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping
stored air-conditioned- 16,40 €
!["Collection Otto Graf Huyn" Merlot Alto Adige DOC 2022]()
0,75 l · 21,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 33,00 €
!["Praun Siebeneich" Merlot Riserva Alto Adige DOC 2022]()
0,75 l · 44,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
![Brunello di Montalcino "La Casa" DOCG 2018]()
54,00 €49,99 €0,75 l · 66,65 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately!["60 20 20" Rosso Veneto IGT 2020]()
43,00 €39,99 €0,75 l · 53,32 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping7 units available
stored air-conditioned7 units available!["Merus" Müller Thurgau Alto Adige DOC 2023]()
12,90 €11,99 €0,75 l · 15,99 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping6 units available
stored air-conditioned6 units available![Brunello di Montalcino DOCG 2018]()
54,00 €49,99 €0,75 l · 66,65 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








