“Botti” Nebbiolo Langhe DOC 2024
Az. Agr. Pecchenino | Piedmont
Pecchenino s.a. | Borgata Valdiberti 59 | IT 12063 Dogliani
0,75 l · 24,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
A clear ruby colour with vibrant highlights. Botti comes predominantly from the estate’s own Bricco Botti plot in Dogliani: south to south-west facing slopes, with calcareous-clay soils – —a terroir that lends the Nebbiolo tension and delicate minerality. On the nose, red berries including raspberry and cherry, alongside blueberry, violet and a hint of spice. On the palate, it is straightforward and elegant, with juicy fruit, fine-grained, rounded tannins and lively, crisp acidity. The finish is delicately spicy and precise, with a cool, mineral note. A characterful Langhe Nebbiolo that showcases the signature of the exceptional Dogliani terroir in a youthful, approachable form. SUPERIORE.DE
"Shy at first, sending just enough signals to keep you curious, a whisper of cherry, a hint of flower and a breath of mint before slowly opening up. Light and taut with tannins that move quickly and cleanly across the palate, bright acidity and a savory herbal finish that is basically begging for a dish built around sage." Wine Enthusiast
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Az. Agr. Pecchenino
Piedmont
-
16,90 €
!["Sirì d'Jermu" Dogliani Superiore DOCG 2023]()
0,75 l · 22,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 25,00 €
!["Bricco Ravera" Nebbiolo Langhe DOC 2022]()
0,75 l · 33,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 55,00 €
![Barolo Bussia DOCG 2021]()
0,75 l · 73,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 57,00 €
![Barolo "Le Coste di Monforte" DOCG 2020]()
0,75 l · 76,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 17,90 €
!["Tovasacco" Nebbiolo d'Alba DOC 2023]()
0,75 l · 23,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 18,90 €
![Nebbiolo Langhe DOC 2024]()
0,75 l · 25,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 18,90 €
!["Nettare" Rosso di Valtellina DOC 2022]()
0,75 l · 25,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 19,00 €
![Nebbiolo Colli Novaresi DOC 2023]()
0,75 l · 25,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping3 units available
stored air-conditioned3 units available








