“Pian delle Mole” Nebbiolo Langhe DOC 2024
Giulia Negri | Piedmont
Serradenari s.a. | Via Bricco del Dente 19 | IT 12064 La Morra
0,75 l · 34,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
A perfect introduction to the impressive craft of a young winemaker who has already come a long way on her way to the top. Here, Nebbiolo comes into the glass in purezza, the ageing partly in 500 Liters tonneaux and stainless steel interprets it – giulia Negri's vision – unadulterated and without distractions. Bright ruby red in colour, with a bouquet of small red berries, damp forest floor and a subtle hint of violets. Impressively elegant and supple on the palate, the Nebbiolo always remains taut and cool. In the final, the dark fruit beguiles with a freshness and juiciness that never seems opulent, but carries the tension into the long finish. SUPERIORE.DE
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Giulia Negri
Piedmont
-
!["La Tartufaia" Pinot Nero Langhe DOC 2022]()
51,00 €47,99 €0,75 l · 63,99 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping10 units available
stored air-conditioned10 units available - 129,00 €
![Barolo "Marassio" DOCG 2022]()
0,75 l · 172,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Limitation of 3 articles per customerstored air-conditionedavailable immediately - 1.159,00 €
![Barolo "Marassio" DOCG 2021 <br>JEROBOAM 5 liters in OWC]()
5 l · 231,80 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping1 unit available
Limitation of 1 articles per customerstored air-conditioned1 unit available - 659,00 €
![Barolo "Marassio" DOCG 2021 <br>Double MAGNUM in OWC]()
3 l · 219,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping2 units available
Limitation of 1 articles per customerstored air-conditioned2 units available
Customers who bought this product also bought:
!["La Tartufaia" Pinot Nero Langhe DOC 2022]()
51,00 €47,99 €0,75 l · 63,99 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping10 units available
stored air-conditioned10 units available![Barbera d'Alba DOC 2023]()
24,00 €21,99 €0,75 l · 29,32 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping4 units available
stored air-conditioned4 units available- 39,00 €
!["Le Baròncole" Chianti Classico Riserva DOCG 2023 (BIO)]()
0,75 l · 52,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 22,00 €
![Freisa Langhe DOC 2022]()
0,75 l · 29,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately







