“Cristina Ascheri” Moscato d’Asti DOCG 2025
Matteo Ascheri | Piedmont
Matteo Ascheri Az. Agr. | Via Piumati 23 | IT 12042 Bra
0,75 l · 16,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Harvested earliest, at the beginning of September, when the Moscato berries have reached their aromatic ripeness and the freshness has not yet been overwhelmed by the autumn sun. Only four days of fermentation at 18°C: the wine retains its residual sugar, its perlage and its lightness. 100% Moscato Bianco from the Asti region, the only region where this combination of grape variety, climate and expertise produces this depth. Golden yellow in colour and inviting. Peach, apricot, orange blossom, wisteria, sage and citrus on the nose – elegant, aromatic, typical of this variety in its most beautiful form. Sweet and fresh on the palate, well-balanced, rich and pleasant. At 6 to 8°C – and with people you like. SUPERIORE.DE
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Matteo Ascheri
Piedmont
-
280,00 €
!["Montalupa" Bianco Langhe DOC 2021 <br>6 bottles in OWC]()
4,5 l · 62,22 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping2 units available
stored air-conditioned2 units available - 904,00 €
![Barolo Ascheri DOCG 2021 <br>6 bottles in OWC]()
4,5 l · 200,89 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping2 units available
stored air-conditioned2 units available !["Cristina Ascheri" Gavi del Comune di Gavi DOCG 2024]()
14,90 €13,99 €0,75 l · 18,65 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately- 14,90 €
!["Cristina Ascheri" Gavi del Comune di Gavi DOCG 2025]()
0,75 l · 19,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 12,70 €
![Moscato d'Asti DOCG 2025]()
0,75 l · 16,93 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping3 units available
stored air-conditioned3 units available - 12,90 €
![Rosso Langhe DOC 2024]()
0,75 l · 17,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 12,90 €
![Fiano di Avellino DOCG 2025]()
0,75 l · 17,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately !["Scarrone Vigna Vecchia" Barbera d'Alba DOC 2021 (BIO)]()
54,00 €49,99 €0,75 l · 66,65 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping4 units available
stored air-conditioned4 units available








