“Cristina Ascheri” Arneis Langhe DOC 2025
Matteo Ascheri | Piedmont
Matteo Ascheri Az. Agr. | Via Piumati 23 | IT 12042 Bra
0,75 l · 16,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Matteo Ascheri is the seventh generation to run the winery. Based in Bra since 1880, he has been known for decades for his Barolos – and yet he has dedicated a separate category to his daughter Cristina: the "Bianchi di Cristina", three white wines that show that Piedmont can also do white. Arneis leads the way. At least 85% Arneis, hand-picked in mid-September, fermented at 18°C for around 15 days. No wood, no distraction from the character of the grape variety.
The Arneis – long disappeared from Piedmont, rediscovered in the 1980s – gives everything it has here: pale straw colour, fresh bouquet with ripe fruit, traditional and exotic at the same time, a delicate spicy note on the finish. Dry, fresh and finely balanced on the palate. SUPERIORE.DE
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Matteo Ascheri
Piedmont
-
280,00 €
!["Montalupa" Bianco Langhe DOC 2021 <br>6 bottles in OWC]()
4,5 l · 62,22 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping2 units available
stored air-conditioned2 units available - 904,00 €
![Barolo Ascheri DOCG 2021 <br>6 bottles in OWC]()
4,5 l · 200,89 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping2 units available
stored air-conditioned2 units available !["Cristina Ascheri" Gavi del Comune di Gavi DOCG 2024]()
14,90 €13,99 €0,75 l · 18,65 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately- 14,90 €
!["Cristina Ascheri" Gavi del Comune di Gavi DOCG 2025]()
0,75 l · 19,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 11,90 €
!["Grivò" Pinot Grigio Friuli DOC 2025]()
0,75 l · 15,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 39,00 €
![Barolo del Comune di Monforte d'Alba DOCG 2021]()
0,75 l · 52,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 14,90 €
!["Rjgialla" Friuli Colli Orientali DOC 2025]()
0,75 l · 19,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 9,90 €
!["Ceregio" Bianco Trebbiano Romagna DOC 2025 (BIO)]()
0,75 l · 13,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








