“Mazér” Valtellina Superiore DOCG 2022
Nino Negri | Lombardy
Nino Negri S.p.A. | Via Ghibellini 3 | IT 23030 Chiuro
0,75 l · 23,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
The mulberry tree gave it its name. In Valtellina, it stood between the rows of vines for centuries, providing shade, bearing fruit and forming part of the landscape. Today it has become rare – but its name lives on in this wine, as a silent homage to the old mountain agriculture of this region. 100% Chiavennasca – the local name for the Nebbiolo of Valtellina – from vineyards in different subzones. What distinguishes the Mazér from the classic zone typologies is a small detail with a big effect: a small proportion of the grapes are dried for a few days. The concentrated must from these dried berries is added to the main wine – a touch of the Sforzato principle (appassimento), enough to soften the tannins and weave dark fruit flavours deeper into the bouquet. The result is a Valtellina Superiore with the freshness and purity of the mountains – and a velvety accessibility that makes it enjoyable earlier.
Bright garnet red with ruby reflections. Blackberry, blueberry, liquorice, bay leaf and juniper on the nose – fruity, spicy, alpine flavour. Dry and expressive on the palate, with elegant, velvety tannins and a long, mineral final. The mulberry tree as a tribute to this likeable wine – down-to-earth and yet with great character. SUPERIORE.DE
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Nino Negri
Lombardy
-
299,00 €
!["Nino Negri 3000 | Carlo Negri" Sforzato di Valtellina DOCG 2016 <br>MAGNUM in OWC]()
1,5 l · 199,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping1 unit available
Limitation of 1 articles per customerstored air-conditioned1 unit available - 129,00 €
!["Cinque Stelle" Sforzato di Valtellina DOCG 2021 <br>MAGNUM in OWC]()
1,5 l · 86,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 38,00 €
!["Vigna Fracia" Valgella Valtellina Superiore DOCG 2020]()
0,75 l · 50,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 38,00 €
!["Vigna Fracia" Valgella Valtellina Superiore DOCG 2019]()
0,75 l · 50,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping11 units available
stored air-conditioned11 units available
Customers who bought this product also bought:
- 13,90 €
!["I Frati" Lugana DOC 2025]()
0,75 l · 18,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 26,00 €
![Metodo Classico Carricante Sicilia DOC 2022 brut (BIO)]()
0,75 l · 34,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 21,00 €
!["Cépage" Metodo Classico Oltrepò Pavese DOCG s.a. brut]()
0,75 l · 28,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 14,90 €
![Nebbiolo Inferno Valtellina Superiore DOCG 2023]()
0,75 l · 19,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








