Passerina Controguerra DOC 2024
Dino Illuminati | Abruzzo
Az. Agr. Dino Illuminati | Corso da San Biagio 18 | IT 64010 Controguerra
0,75 l · 10,65 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Passerina, a traditional, indigenous grape variety from central Italy, expresses its fresh, lively side here. Pale straw yellow in the glass with a greenish tinge. Citrus fruits, white flowers, yellow pear and a hint of wild herbs on the nose. Animating on the palate, with clear acidity, fine flavour and a delicate mineral finish. The ageing in stainless steel emphasises freshness and varietal typicity. An uncomplicated, but not random white wine - easy to drink and typical of Abruzzo. SUPERIORE.DE
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Dino Illuminati
Abruzzo
-
8,90 €
!["Lumeggio di Rosa" Cerasuolo d'Abruzzo DOC 2025]()
0,75 l · 11,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 8,40 €
!["Riparosso" Montepulciano d'Abruzzo DOC 2024]()
0,75 l · 11,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 7,90 €
!["Campirosa" Cerasuolo d'Abruzzo DOC 2025]()
0,75 l · 10,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 8,90 €
!["Lumeggio di Bianco" Trebbiano d'Abruzzo DOC 2025]()
0,75 l · 11,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 7,90 €
!["Villa Solais" Vermentino di Sardegna DOC 2025]()
0,75 l · 10,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately !["Core" Aglianico Campania IGT 2022]()
19,90 €18,99 €0,75 l · 25,32 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately- 7,90 €
!["Pietraluna" Negroamaro del Salento IGP 2021]()
0,75 l · 10,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping6 units available
stored air-conditioned6 units available - 13,90 €
![Nocera Rosso Sicilia Nocera DOC 2023 (BIO)]()
0,75 l · 18,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








