Rosso di Montalcino DOC 2024
Le Macioche | Tuscany
Az. Agr. Le Macioche s.r.l. | S.P. 55 di Sant'Antimo | IT 53024 Montalcino
0,75 l · 34,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
With the acquisition of Tenuta Le Macioche in 2017, the Cotarella family fulfilled a dream: a foothold in prestigious Montalcino. The Sangiovese vines thrive on just 3.5 hectares in the southern quadrant of Sant'Antimo, where Galestro, slate and clay form the subsoil at an altitude of 450 metres. The name of the estate is derived from the Corbezzolo bushes, whose roots are called "macioca" in the Tuscan dialect – a symbol of deep roots in the terroir. The Rosso di Montalcino is the more accessible brother of Brunello, ready to drink earlier: 100 per cent Sangiovese, fermented in stainless steel after selective hand-picking and then matured for twelve months in Liters tonneaux. The Mediterranean climate with continental influences and the strong thermal fluctuations between day and night give the wine its characteristic aromatic precision.
Bright ruby red with garnet-coloured reflections. Fresh cherry, red berries and floral notes meet herbal spice and a fine mineral vein on the nose. It is juicy and elegant on the palate, with silky tannins and lively acidity – a youthful Sangiovese full of character that bears the signature of the Cotarella family. SUPERIORE.DE
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Le Macioche
Tuscany
-
144,00 €
![Brunello di Montalcino DOCG 2020 <br>MAGNUM in OWC]()
1,5 l · 96,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping11 units available
stored air-conditioned11 units available ![Brunello di Montalcino DOCG 2020]()
69,00 €59,99 €0,75 l · 79,99 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately- 69,00 €
![Brunello di Montalcino DOCG 2021]()
0,75 l · 92,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 69,00 €
![Brunello di Montalcino DOCG 2019]()
0,75 l · 92,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 21,00 €
![Chianti Classico DOCG 2024 (BIO)]()
0,75 l · 28,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 28,00 €
![Chianti Classico Riserva DOCG 2023]()
0,75 l · 37,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 26,00 €
![Rosso di Montalcino DOC 2023]()
0,75 l · 34,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 29,00 €
![Chianti Classico DOCG 2023]()
0,75 l · 38,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








