“Oro di Caiarossa” Vendemmia Tardiva Bianco Toscana IGT 2021 (BIO)
Caiarossa | Tuscany
Caiarossa s.r.l. Soc. Agr. | Loc. Serra all'Olio 59 | IT 56046 Riparbella
0,5 l · 108,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
Oro di Caiarossa is a 100% Petit Manseng, the grapes are harvested by hand at the end of October. Dark golden yellow, almost amber-coloured in the glass. Flavours of passion fruit, mango and honey are softened by citrus fruits and floral elements. Subtly sweet on the palate with graceful flavours of candied citrus and tropical fruit. A fine hint of tannin and a reasonable length on the finish. This already fascinating dessert wine has both warmth and freshness and will gain in concentration as it matures. SUPERIORE.DE
"Dried mangoes and apricots with hints of tangerines and exotic spices. Full-bodied, sleek, polished and moderately sweet. It shows freshness and focus. Easy to drink." James Suckling
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Caiarossa
Tuscany
-
424,00 €
!["Caiarossa" Rosso Toscana IGT 2021 <br>6 bottles in OWC]()
4,5 l · 94,22 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping1 unit available
stored air-conditioned1 unit available - 159,00 €
!["Caiarossa" Rosso Toscana IGT 2021 <br>MAGNUM in OWC]()
1,5 l · 106,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping5 units available
stored air-conditioned5 units available - 169,00 €
!["Essenzia di Caiarossa" Rosso Toscana IGT 2020 <br>MAGNUM in OWC]()
1,5 l · 112,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping9 units available
stored air-conditioned9 units available - 424,00 €
!["Caiarossa" Rosso Toscana IGT 2020 (BIO) <br>6 bottles in OWC]()
4,5 l · 94,22 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping2 units available
stored air-conditioned2 units available
Customers who bought this product also bought:
- 69,00 €
!["Caiarossa" Rosso Toscana IGT 2020 (BIO)]()
0,75 l · 92,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 24,00 €
!["Pergolaia" Rosso Toscana IGT 2020 (BIO)]()
0,75 l · 32,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
5,50 €Aromi aglio, olio e peperoncino
Casale Paradiso | Tuscany
0,1 kg · 55,00 €/kg · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available
4,90 €Aromi bruschetta
Casale Paradiso | Tuscany
0,1 kg · 49,00 €/kg · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available








