“Bianco di Riecine” Toscana IGT 2023
Riecine | Tuscany
Soc. Agr. Riecine s.s. | Località Riecine | IT 53013 Gaiole in Chianti
0,75 l · 49,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
The grapes for this exciting, mash-fermented Trebbiano (Orange/Natural Wine) come from the vineyards that the Dunkleys (former owners of the winery) found when they arrived in Gaiole in Chianti. They are destemmed and fermented in Cocciopesto amphorae. Once fermentation is complete, most of the wine remains on the skins for six months, while a small proportion (10-15%) matures without skins for the same period in new Liters tonneaux.
Rich orange-yellow colour. The slightly reductive bouquet has notes of stewed apple, citrus and pear. Very fruity on the palate, with a striking acidity and wonderful tannins. Medium-bodied and long, very exciting and drinky! SUPERIORE.DE
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Riecine
Tuscany
-
62,00 €
!["Riecine di Riecine" Rosso Toscana IGT 2021 (BIO)]()
0,75 l · 82,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 87,00 €
!["Vigna Gittori" Chianti Classico Gran Selezione DOCG 2020]()
0,75 l · 116,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 12,70 €
!["Palmina" Rosato Toscana IGT 2025]()
0,75 l · 16,93 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 62,00 €
!["Riecine di Riecine" Rosso Toscana IGT 2020]()
0,75 l · 82,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 23,00 €
![Cerasuolo di Vittoria Classico DOCG 2022 (BIO)]()
0,75 l · 30,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately !["Pithos" Bianco (anfora) Terre Siciliane IGP 2023 (BIO)]()
24,00 €22,99 €0,75 l · 30,65 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available- 18,90 €
!["Rami" Bianco Terre Siciliane IGP 2023 (BIO)]()
0,75 l · 25,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 25,00 €
!["Maximo" Bianco Marche IGT 2023 dolce]()
0,375 l · 66,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








