“Bianco d’Istine” (anfora) Toscana IGT 2024 (BIO)
Istine | Tuscany
Istine s.s.a. | Via Roma 11 | IT 53017 Radda in Chianti
0,75 l · 23,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
The Trebbiano and Malvasia Bianca grapes used to make this exceptional white wine come from the Casanova dell'Aia in Radda in Chianti, the first 0.2 ha plot with calcareous and loamy soil that the family purchased and planted in the 1980s, before replanting it in 2014. It matures on the fine lees, mostly in terracotta amphorae, with only a small proportion remaining in stainless steel tanks. Total production per vintage: 2,500 bottles.
A brilliant, sparkling golden-yellow colour. The bouquet is intense and appealing, with fresh notes of yellow-fleshed fruit and an elegant, delicate finish with a subtle reductive note. Fresh and well-balanced on the palate, with a lively acidity and a subtle mineral note. A lively white wine with great character and an inviting drinkability. SUPERIORE.DE
"The 2024 Bianco Toscano is a blend of equal parts Malvasia and Trebbiano that saw three days of contact on the skins and nine months of aging in amphora. It offers up scents of dried apricot, pear and chamomile. Exotic floral overtones lift the expressive, layered finish. In recent years, Angela Fronti has increased the presence of Malvasia in the blend to exalt aromatics. All of this fruit is from lower sections at Casanova dell'Aia." Vinous
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Istine
Tuscany
-
46,00 €
!["Vigna Cavarchione" Chianti Classico Gran Selezione Gaiole DOCG 2022 (BIO)]()
0,75 l · 61,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 89,00 €
!["Levigne" Chianti Classico Riserva DOCG 2018 (BIO) <br>MAGNUM in OWC]()
1,5 l · 59,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping1 unit available
stored air-conditioned1 unit available - 46,00 €
!["Vigna Casanova dell'Aia" Chianti Classico Gran Selezione Radda DOCG 2021 (BIO)]()
0,75 l · 61,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping11 units available
stored air-conditioned11 units available - 44,00 €
![Chianti Classico DOCG 2022 (BIO) <br>MAGNUM]()
1,5 l · 29,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping4 units available
stored air-conditioned4 units available
Customers who bought this product also bought:
- 16,90 €
!["Tenuta S. Alfonso" Chianti Classico DOCG 2023]()
0,75 l · 22,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 13,90 €
!["Villa Petrognano" Bianco Pomino DOC 2024]()
0,75 l · 18,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 16,90 €
!["Rosso dei Notri" Toscana IGT 2024]()
0,75 l · 22,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 17,90 €
![Chianti Classico DOCG 2024]()
0,75 l · 23,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








