“Tareni” Frappato Terre Siciliane IGT 2025
Carlo Pellegrino | Sicily
Carlo Pellegrino & C. S.p.A. | Via Del Fante 39 | IT 91025 Marsala
0,75 l · 9,60 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
A single-varietal Frappato that combines the sunny side of Sicily with a touch of freshness. The vines are rooted in the lower-lying areas around Trapani and Marsala – sandy, calcareous soils, cooled by Mediterranean breezes that lend the wine a fragrant clarity. A pale ruby red with violet glints. On the nose, red berries, cherry, a hint of violet and delicate traces of spice. Juicy on the palate, with fine acidity and delicate, well-integrated tannins. Best served slightly chilled with Mediterranean antipasti, grilled vegetables, fish or pasta with fresh herbs. SUPERIORE.DE
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Carlo Pellegrino
Sicily
-
9,90 €
!["Il Salinaro" Grillo Sicilia DOC 2025]()
0,75 l · 13,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 10,90 €
!["Finimondo!" Rosso Terre Siciliane IGT 2023]()
0,75 l · 14,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 7,20 €
!["Cardilla" Nero d'Avola Sicilia DOC 2025]()
0,75 l · 9,60 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 18,90 €
![Marsala Superiore "Uncle Joseph" DOC 2016 rubino dolce]()
0,75 l · 25,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 6,90 €
!["Tareni" Syrah Sicilia DOC 2024]()
0,75 l · 9,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 11,90 €
!["Lumera" Rosato Sicilia DOC 2025]()
0,75 l · 15,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 8,90 €
![Rosé Sicilia DOC 2025 (BIO)]()
0,75 l · 11,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 11,70 €
!["Costera" Cannonau di Sardegna DOC 2023]()
0,75 l · 15,60 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








