“Cardilla” Nero d’Avola Sicilia DOC 2025
Carlo Pellegrino | Sicily
Carlo Pellegrino & C. S.p.A. | Via Del Fante 39 | IT 91025 Marsala
0,75 l · 9,60 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
The Nero d’Avola grapes used for Cardilla come from the sun-drenched plains around Marsala, characterised by limestone-rich soils and a gentle sea breeze – — ideal conditions for expressive fruit and balanced ripeness. A deep ruby red with a purplish sheen. The nose evokes dark cherries, blackberries, a hint of plum and Mediterranean herbs, underpinned by a spicy nuance. Soft and round on the palate, with gentle tannins, ripe fruit and a subtle hint of chocolate on the finish. Ageing in stainless steel tanks emphasises freshness and varietal character. An uncomplicated yet characterful Nero d’Avola for everyday enjoyment. SUPERIORE.DE
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Carlo Pellegrino
Sicily
-
9,90 €
!["Il Salinaro" Grillo Sicilia DOC 2025]()
0,75 l · 13,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 10,90 €
!["Finimondo!" Rosso Terre Siciliane IGT 2023]()
0,75 l · 14,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 18,90 €
![Marsala Superiore "Uncle Joseph" DOC 2016 rubino dolce]()
0,75 l · 25,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 25,00 €
![Marsala Superiore "Old John" Riserva DOC 1998 ambra semisecco]()
0,75 l · 33,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping7 units available
stored air-conditioned7 units available
Customers who bought this product also bought:
- 6,90 €
![Pinot Grigio delle Venezie IGT 2025]()
0,75 l · 9,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 6,90 €
![Bardolino DOC 2025]()
0,75 l · 9,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 11,90 €
!["Berardenga" Chianti Colli Senesi DOCG 2024]()
0,75 l · 15,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 8,50 €
!["Riff" Pinot Grigio delle Venezie DOC 2025 (BIO)]()
0,75 l · 11,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








