“Costa del Vento” Derthona Timorasso 2022
Walter Massa | Piedmont
Massa F.lli | Piazza G. Capsoni 10 | IT 15059 Monleale
0,75 l · 78,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Walter Massa's single-vineyard Timorasso Costa del Vento is made by a cold maceration of about 40 hours, a subsequent fermentation of about 12 months in stainless steel tanks under regular batonnage of the yeast for about 12 months. It is stronger and richer than the basic Timorasso and therefore needs more attention and further bottle ageing.
Impressive, almost lush bouquet of green and yellow stone fruit, plus notes of roasted nuts, honey and peach puree. Very powerful and multi-layered on the palate, almost viscous, but always precisely defined and without any sweetness. The fascination of this great white wine will only fully reveal itself in a few years, but its power and simultaneous balance already make it one of the most amazing and leading Timorasso monuments of the Colli Tortonesi. SUPERIORE.DE
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Walter Massa
Piedmont
-
28,00 €
![Derthona Timorasso 2024]()
0,75 l · 37,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 59,00 €
!["Montecitorio" Derthona Timorasso 2022]()
0,75 l · 78,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 59,00 €
!["Sterpi" Derthona Timorasso 2022]()
0,75 l · 78,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 25,00 €
!["L'Avvelenata" Freisa Marca Obertenga 2021 vivace]()
0,75 l · 33,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 59,00 €
!["Montecitorio" Derthona Timorasso 2022]()
0,75 l · 78,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 17,90 €
!["Claré" Nebbiolo Langhe DOC 2025]()
0,75 l · 23,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 79,00 €
!["Terre Alte" Bianco Rosazzo DOCG 2022]()
0,75 l · 105,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 59,00 €
!["Sterpi" Derthona Timorasso 2022]()
0,75 l · 78,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately






