“L’Avvelenata” Freisa Marca Obertenga 2021 vivace
Walter Massa | Piedmont
Massa F.lli | Piazza G. Capsoni 10 | IT 15059 Monleale
0,75 l · 33,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
What would Piedmont be without its slightly sparkling red Freisa? Normally, the Piedmontese tend to enjoy these incredibly drinkywines themselves, so that there is hardly any relevant quantity left for export. On the nose, it has an animating aroma of rose petals, cinnamon and cherry, which is also reflected in the flavour. L'Avvenata is a rather slender red that is remotely reminiscent of a Nebbiolo. Its softer tannins and greater fruitiness make it a joyful and very lively companion for all occasions, even when slightly chilled at a young age. SUPERIORE.DE
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Walter Massa
Piedmont
-
28,00 €
![Derthona Timorasso 2024]()
0,75 l · 37,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 59,00 €
!["Montecitorio" Derthona Timorasso 2022]()
0,75 l · 78,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 59,00 €
!["Sterpi" Derthona Timorasso 2022]()
0,75 l · 78,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 11,90 €
!["Terra" Rosso Marca Obertenga 2024]()
0,75 l · 15,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 32,00 €
!["Nussbaumer" Gewürztraminer Alto Adige DOC 2023]()
0,75 l · 42,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 24,00 €
![Metodo Classico Rosé Lambrusco di Sorbara DOC 2018 brut]()
0,75 l · 32,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately !["Poggetto di Sopra" Vino Nobile di Montepulciano DOCG 2019 (BIO)]()
57,00 €53,99 €0,75 l · 71,99 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately- 67,00 €
!["Boca" Rosso Boca DOC 2020]()
0,75 l · 89,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping6 units available
stored air-conditioned6 units available








