“Collecastrese” Bianco Falerno del Massico DOC 2024
Villa Matilde | Tenute San Castrese | Campania
Villa Matilde | S.S. Domitiana 18 | IT 81030 Cellole
0,75 l · 18,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
A youthful classic with history: Collecastrese is a single-varietal Falanghina from the wine-growing region around Monte Massico – an old cultivation centre of the legendary Falerno wines. The limestone and tufa soils lend the wine a mineral freshness, while the proximity to the coast promotes mild ripeness and aromatic clarity. Brilliant straw yellow in the glass with a greenish-yellow hue. On the nose, ripe peach, green pear, tropical fruit notes such as pineapple and mango, accompanied by floral nuances. On the palate, it has a charming smoothness, clean fruit and fine acidity; the salty minerality characterises the long, fresh finish. An uncomplicated but expressive introduction to the world of Villa Matilde – a Falanghina with character, balance and a regional profile. SUPERIORE.DE
"This fresh white has aromas of seashells, apricots and lemons. It’s medium-bodied, clean and youthful." James Suckling
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Villa Matilde
Tenute San Castrese
-
17,90 €
!["Collecastrese" Rosso Falerno del Massico DOC 2020]()
0,75 l · 23,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 14,90 €
!["Montelapio" Fiano di Avellino DOCG 2025]()
0,75 l · 19,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 11,90 €
!["Terre Cerase" Rosato Campania IGT 2025]()
0,75 l · 15,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 11,90 €
!["Stregamora" Piedirosso Roccamonfina IGP 2024]()
0,75 l · 15,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 17,90 €
!["Alèxandros" Greco di Tufo DOCG 2025]()
0,75 l · 23,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 23,00 €
![Etna Bianco DOC 2025]()
0,75 l · 30,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 25,00 €
!["Pietradolce" Bianco Etna DOC 2025]()
0,75 l · 33,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 22,00 €
!["Beleda" Catarratto Sicilia DOP 2023]()
0,75 l · 29,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








