Lacryma Christi del Vesuvio Rosso DOC 2024
Feudi di San Gregorio | Campania
Feudi di San Gregorio S.p.A. | Contrada Cerza Grossa | IT 83050 Sorbo Serpico
0,75 l · 15,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
A classic from the foot of Mount Vesuvius – deeply rooted in myth and minerality. The Lacryma Christi Rosso is ruby red in the glass with light violet reflections. Black cherry, plum, violet and a hint of smoke on the nose – typical of the volcanic soils of Vesuvius. Juicy on the palate, with lively fruit, present acidity and fine-grained tannins. The ageing in stainless steel tanks preserves the primary aromas of the Piedirosso and emphasises its authentic origin. A youthful, characterful wine with a regional soul: uncomplicated, but never trivial. Perfect with grilled meat, pasta al ragù or pizza from the wood-fired oven. SUPERIORE.DE
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Feudi di San Gregorio
Campania
-
11,90 €
![Falanghina del Sannio DOC 2025]()
0,75 l · 15,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 37,00 €
!["Piano di Montevergine" Taurasi Riserva DOCG 2018]()
0,75 l · 49,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 109,00 €
!["Serpico" Aglianico Irpinia DOC 2018 <br>MAGNUM in OWC]()
1,5 l · 72,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping6 units available
stored air-conditioned6 units available - 12,90 €
![Fiano di Avellino DOCG 2025]()
0,75 l · 17,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
![Lacryma Christi del Vesuvio Bianco DOC 2024]()
11,90 €10,99 €0,75 l · 14,65 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately- 13,50 €
![Barbera d'Alba Superiore DOC 2023]()
0,75 l · 18,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 12,90 €
!["Elibaria" Vermentino di Gallura DOCG 2025]()
0,75 l · 17,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 17,90 €
!["Alèxandros" Greco di Tufo DOCG 2025]()
0,75 l · 23,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








