“Il Pirus” Acquavite di pere (Williamsbirne) 0,5l · in gift box
Nonino | Friuli
Nonino Distillatori S.p.A. | Via Aquileia 104 | IT 33050 Pavia
0,5 l · 104,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
Pirus – the Latin name of the pear. And when Nonino gives a fruit brandy this name, it says it all: it's about the essence of the fruit, not its disguise. Williams pears from South Tyrol and the Vinschgau Valley, harvested when perfectly ripe, form the basis. After being de-stemmed and cleaned, they are cut, mashed and fermented in stainless steel for around four weeks in the absence of air. Distillation takes place slowly in Benito's copper steam stills, with careful separation of the first and last run. Six to twelve months of resting in stainless steel rounds off the distillate without overpowering the fruit character.
The result is crystal clear and has an intense bouquet: the Williams pear is full-bodied and typical of the variety, with that subtle sweetness that only perfectly ripe fruit can bring. Soft and elegant on the palate, enjoy pure at 12°C – or as a secret ingredient in sorbets and as a garnish for a glass of champagne. SUPERIORE.DE
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Nonino
Friuli
-
69,00 €
![Grappa Antica Cuvée "5 anni Cask Strength" Barrique Riserva <br>in gift box]()
0,7 l · 98,57 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 31,00 €
![Grappa Il Sauvignon Monovitigno <br> in gift box]()
0,7 l · 44,29 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping2 units available
stored air-conditioned2 units available - 26,00 €
![Amaro "Quintessentia di Erbe"]()
0,7 l · 37,14 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 33,00 €
![Grappa Il Merlot Monovitigno <br> in gift box]()
0,7 l · 47,14 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available
Customers who bought this product also bought:
- 33,00 €
!["Corretto" Liquore di Caffè in Grappa]()
0,7 l · 47,14 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 389,00 €
!["Solaia" Toscana IGT 2022]()
0,75 l · 518,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 34,00 €
!["La Trentina" Grappa affinata in anfora]()
0,7 l · 48,57 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 59,00 €
!["Nizza" Grappa invecchiata <br>in gift box]()
0,7 l · 84,29 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping6 units available
stored air-conditioned6 units available








