Grappa “8 anni” Riserva · in gift box
Nonino | Friuli
Nonino Distillatori S.p.A. | Via Aquileia 104 | IT 33050 Pavia
0,7 l · 141,43 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
Amber-coloured grappa made from the marc of selected grapes from Friuli with an ageing period of eight years in small barrels of various woods. Soft, elegant bouquet, complex, velvety and persistent on the palate. We discover fruity and floral notes, vanilla and almonds, dried fruit and grapes. Serve this fine Riserva at room temperature in balloon-shaped glasses and allow the distillate to rest in the glass for a few minutes to allow the flavours to come into their own in full harmony. No added colourings. SUPERIORE.DE
"Light amber with golden reflections. Intense and aromatic on the nose with notes of apricot, cherry, plum, chocolate and spices. Rich and elegant on the palate, with a very long finish." Falstaff
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Nonino
Friuli
-
69,00 €
![Grappa Antica Cuvée "5 anni Cask Strength" Barrique Riserva <br>in gift box]()
0,7 l · 98,57 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 31,00 €
![Grappa Il Sauvignon Monovitigno <br> in gift box]()
0,7 l · 44,29 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping2 units available
stored air-conditioned2 units available - 26,00 €
![Amaro "Quintessentia di Erbe"]()
0,7 l · 37,14 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 33,00 €
![Grappa Il Merlot Monovitigno <br> in gift box]()
0,7 l · 47,14 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available
Customers who bought this product also bought:
- 16,50 €
![Sambuca Meletti]()
0,7 l · 23,57 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 89,00 €
![Grappa elevata in barili di Sassicaia 2017<br>in gift tube]()
0,5 l · 178,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 55,00 €
!["Eligo dell'Ornellaia" Grappa Riserva <br>in gift box]()
0,5 l · 110,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 89,00 €
![Grappa Cru Monovitigno Pignolo <br>"Omaggio a Venezia" Edizione Limitata °150 <br> in OWC]()
0,5 l · 178,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available








