Aceto Balsamico di Modena IGP Etichetta Gialla (3 Jahre gereift) · in gift box
Il Borgo del Balsamico | Emilia-Romagna
Il Borgo del Balsamico, Soc. Agr. | V. Chiesa 27 | IT 42020 Botteghe di Albinea
0,25 l · 96,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
"We were born into a family full of beauty." CRISTINA CROTTI
Il Borgo del Balsamico has been producing the genuine Aceto Balsamico Tradizionale di Reggio Emilia DOP and very good condimenti in the Acetaia in Albinea for 40 years. Cristina Crotti is the mistress of ancient vinegar barrels in the attic, which her father bought from the noble family of the province of Modena and Reggio Emilia. The barrels are made from six different types of wood: Chestnut, oak, cherry, acacia, juniper and ash.
The younger Aceto Balsamico di Modena IGP are also of outstanding quality. The vinegars are aged for 3 (yellow label), 4 (orange label) and 5 years (red label) in oak barrels. The Aceto Balsamico di Modena are an interesting addition to conventional condiments in the kitchen. As with olive oils, it is worth having different flavour intensities to hand for cooking and seasoning.
Aged for three years in oak, this Aceto Balsamico di Modena IGP is already full-flavoured and fruity with a pleasant acidity, despite its youthfulness. It impresses with a balanced yet expressive flavour - simply a noble delicacy. Perfect for refining salads of all kinds, it also harmonises well with grilled beef or fine desserts. SUPERIORE.DE
Reviews for Aceto Balsamico di Modena IGP Etichetta Gialla (3 Jahre gereift) · in gift box
24.11.2025
perfekt
20.03.2016
Bei dem Balsamico war ich etwas entäuscht ich finde hier stimmt das Preis-Leistungsverhältnis nicht ganz.
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Il Borgo del Balsamico
Emilia-Romagna
-
6,50 €Condimento Bianco 0,25l (BIO)
Rocca di Vignola | Emilia-Romagna
0,25 l · 26,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available
6,90 €Aceto Balsamico di Modena “Basic” IGP (BIO)
Rocca di Vignola | Emilia-Romagna
0,5 l · 13,80 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available
8,50 €Aceto Balsamico di Modena “Basic 2.0” IGP
Rocca di Vignola | Emilia-Romagna
0,5 l · 17,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
69,00 €Balsamico Tradizionale Vecchio (12 years)
Malpighi | Emilia-Romagna
0,1 l · 690,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping2 units available
stored air-conditioned2 units available
Customers who bought this product also bought:
- 19,90 €
![Limonsardo (Limoncello)]()
0,7 l · 28,43 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping1 unit available
stored air-conditioned1 unit available
3,90 €Peeled San Marzano DOP tomatoes (vintage yellow)
Hergestellt für Viani Importe | Germany
0,4 kg · 9,75 €/kg · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
4,90 €Aromi spaghetti del contadino
Casale Paradiso | Tuscany
0,08 kg · 61,25 €/kg · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available
4,90 €Aromi pasta all’arrabiata
Casale Paradiso | Tuscany
0,08 kg · 61,25 €/kg · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available








