Amaretti croccanti alle mandorle
Lenzi / Pietro Masini | Tuscany
0,1 kg · 45,00 €/kg · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping5 units available
Amaretti croccanti alle mandorle are deliciously crunchy macaroons from Tuscany, baked entirely from sweet almonds and topped with fine caster sugar. It is precisely this pure almond character that gives them a clear, elegant flavour and a pleasantly balanced sweetness. They unfold their full charm with espresso and Italian coffee specialities, with sweet wine or as a fine accompaniment to ice cream and bring a piece of classic Italian pasticceria to the table. SUPERIORE.DE
01.11.2021
Schmeckt super
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Lenzi / Pietro Masini
Tuscany
-
5,90 €Cantuccini classici
Hergestellt für Viani Importe | Germany
0,2 kg · 29,50 €/kg · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available
4,90 €Taralli al peperoncino
Terre dei Trulli | Puglia
0,25 kg · 19,60 €/kg · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available
3,90 €Bruschettine con olio extra vergine di oliva
Bontà Lucane | Basilicata
0,15 kg · 26,00 €/kg · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping7 units available
stored air-conditioned7 units available
9,90 €Cantuccini Classici (Biscotti di Prato)
Biscottificio Antonio Mattei | Tuscany
0,25 kg · 39,60 €/kg · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping6 units available
stored air-conditioned6 units available
Customers who bought this product also bought:
4,90 €Aromi bruschetta
Casale Paradiso | Tuscany
0,1 kg · 49,00 €/kg · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available
5,20 €Capperi mini all’aceto (kleine Kapern in Weißweinessig)
Primopasto | Veneto
0,07 kg · 74,29 €/kg · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available
5,50 €Aromi aglio, olio e peperoncino
Casale Paradiso | Tuscany
0,1 kg · 55,00 €/kg · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available
4,40 €Rigatoncini
Rustichella d'Abruzzo | Abruzzo
0,5 kg · 8,80 €/kg · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








