“Neblù" Metodo Classico Rosé VSQ (2021) brut nature
Les Crêtes | Valle d'Aosta
Soc. Agr. Di Charrère & C. s.s. | Loc. Villetos 50 | IT 11010 Aymavilles
0,75 l · 49,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Neblù is an elegant sparkling wine made from the indigenous red grape variety Neblu and international red varieties, vinified using the traditional method of bottle fermentation. The vines grow at an altitude of around 700 metres above sea level. Fruity nose of cherry, redcurrant and small red fruits. Delicate pink reflections in the glass, fresh and fruity flavour, with a fine, delicate perlage on the palate, smooth, fine and persistent. SUPERIORE.DE
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Les Crêtes
Valle d'Aosta
-
16,90 €
!["La Sabla" Vino Rosso VdT s.a.]()
0,75 l · 22,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 27,00 €
!["Vigne Brulant" Pinot Gris Valle d'Aosta DOP 2023]()
0,75 l · 36,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 26,00 €
!["Torrette" Rosso Valle d'Aosta Superiore DOP 2023]()
0,75 l · 34,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 36,00 €
!["Le Merle" Merlot Valle d'Aosta DOP 2020]()
0,75 l · 48,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available
Customers who bought this product also bought:
- 29,00 €
!["Cuvée Imperiale Max Rosé" Franciacorta DOCG extra dry]()
0,75 l · 38,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 29,00 €
![Fumin Valle d'Aosta DOP 2022]()
0,75 l · 38,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping8 units available
stored air-conditioned8 units available - 25,00 €
!["61" Franciacorta DOCG extra brut]()
0,75 l · 33,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 16,90 €
!["La Sabla" Vino Rosso VdT s.a.]()
0,75 l · 22,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available







