Rosso di Montalcino DOC 2020 (BIO)
Renieri | Tuscany
Renieri | Castello di Bossi | Loc. Renieri | IT 53024 Montalcino
0,75 l · 37,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Medium ruby red. Opens with ripe fruit notes of redcurrants, wild cherries and dried raspberries, then grilled herbs and liquorice in the background. This Rosso is more powerful and opulent than many of its competitors, almost reaching the intensity of a Brunello. Nevertheless, the aromas are more precise than one would expect from a young red wine. The delicate tannin has reached a certain stage of maturity and finds a lively ally in the well-proportioned acidity, which keeps the flavour development going for all eternity. SUPERIORE.DE
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Renieri
Tuscany
-
![Brunello di Montalcino DOCG 2017]()
97,00 €89,99 €0,75 l · 119,99 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 97,00 €
![Brunello di Montalcino DOCG 2018 (BIO)]()
0,75 l · 129,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 784,00 €
![Brunello di Montalcino Riserva DOCG 2016 <br>6 bottles in OWC]()
4,5 l · 174,22 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping2 units available
stored air-conditioned2 units available - 129,00 €
![Brunello di Montalcino Riserva DOCG 2016]()
0,75 l · 172,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 33,00 €
!["Deimassi" Rosso di Montalcino DOC 2020]()
0,75 l · 44,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 29,00 €
!["Piandorino" Rosso Toscana IGT 2019]()
0,75 l · 38,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 56,00 €
![Brunello di Montalcino "dei Comunali" DOCG 2019]()
0,75 l · 74,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 95,00 €
![Brunello di Montalcino "Le Lucére" DOCG 2019]()
0,75 l · 126,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








