Rosso di Montalcino DOC 2022
Cerbaia | Tuscany
Az. Agr. Cerbaia di Fabio Pellegrini | Loc. Cerbaia | IT 53024 Montalcino
0,75 l · 26,65 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Cerbaia's Rosso di Montalcino 2022 offers a strong signature of bright cherry and cassis. Straightforward, but with interesting facets of dark flowers, undergrowth, leather and herbs. You can feel the fine-grained tannins, a nice cooling acidity and mineral notes that bring out savoury spice notes and liquorice as the wine progresses. A beautiful wine. SUPERIORE.DE
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Customers who bought this product also bought:
-
28,00 €
![Rosso di Montalcino DOC 2020 (BIO)]()
0,75 l · 37,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 29,00 €
![Arneis Roero DOCG 2025]()
0,75 l · 38,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 18,90 €
![Arneis Roero DOCG 2025]()
0,75 l · 25,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 27,00 €
!["Campo della Pieve" Vernaccia di San Gimignano DOCG 2024 (BIO)]()
0,75 l · 36,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately




