“Nero di Nubi” Pinot Nero Toscana IGT 2019
Fèlsina | Tuscany
Fèlsina S.p.A. s.a. | Via Montanini 54 | IT 53100 Siena
0,75 l · 45,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
When French noble vines were planted in the Tuscan soil of Felsina's Podere Molinuzzo in 1998, a visionary experiment of extraordinary boldness began. Pinot Nero in Tuscany? A seemingly impossible endeavour in a region dominated by Sangiovese. But Giuseppe Mazzocolin and Franco Bernabei, who had already initiated the Sangiovese revolution with the legendary Fontalloro, once again dared to do the impossible: to cultivate the Burgundian king grape variety under the Tuscan sun. The vineyard, which covers just 2.5 hectares, is strategically located on the border between Felsina and Castello di Farnetella, on soils of sand and clay with a significant stony and calcareous component. This geological peculiarity, combined with the cooler microzone of Podere Molinuzzo, creates ideal conditions for a grape variety that elsewhere in Italy only thrives in the foothills of the Alps.
Delicate ruby red with orange-coloured reflections – the signature of an authentic Pinot Nero. On the nose, the typical fruity expression of the variety unfolds, refined by pleasant spicy nuances added by the Tuscan soil. On the palate, the wine presents itself with captivating finesse: fragrant, with elegantly integrated tannins and balsamic notes that lead to a fine, lingering finish. After 12-15 months in small oak barrels and a further eight months in the bottle, Nero di Nubi reveals itself as a Tuscan Pinot wonder and proves that vision and skill can overcome boundaries. SUPERIORE.DE
"The 2019 Nero di Nubi is Pinot Noir, but it shows the savory, earthy character that is typical of the Fèlsina wines, with an added kick of Pinot sweetness that differentiates it in this range of Chianti Classicos." Vinous
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Fèlsina
Tuscany
-
89,00 €
!["Colonia" Chianti Classico Gran Selezione DOCG 2018]()
0,75 l · 118,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping6 units available
stored air-conditioned6 units available - 580,00 €
!["Colonia" Chianti Classico Gran Selezione DOCG 2019 <br>6 bottles in OWC]()
4,5 l · 128,89 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping2 units available
stored air-conditioned2 units available - 46,00 €
!["Maestro Raro" Cabernet Sauvignon Toscana IGT 2020]()
0,75 l · 61,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
39,00 €Olio Extra Vergine di Oliva Correggiolo 2025 (BIO)
Fèlsina | Tuscany
0,5 l · 78,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
Limitation of 2 articles per customerstored air-conditioned< 24 units available
Customers who bought this product also bought:
- 11,70 €
!["Rifugio" Primitivo del Salento IGT 2023]()
0,75 l · 15,60 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 46,00 €
!["Maestro Raro" Cabernet Sauvignon Toscana IGT 2020]()
0,75 l · 61,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 11,80 €
!["Vigna Pedale" Castel del Monte Riserva DOCG 2019]()
0,75 l · 15,73 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 18,50 €
!["Spelt" Montepulciano d'Abruzzo Riserva DOC 2021 (BIO)]()
0,75 l · 24,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping10 units available
stored air-conditioned10 units available







