“Al Poggio” Chardonnay Toscana IGT 2024
Castello di Ama | Tuscany
Castello di Ama s.r.l. s.a. | Loc. Ama | IT 53013 Gaiole in Chianti
0,75 l · 38,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
Chardonnay Al Poggio benefits from high altitude vineyards (from around 500 metres above sea level) and the cool limestone soils of the Chianti Classico region to produce this fresh, crisp and delightfully approachable white wine. The unmistakable regional elements are reminiscent of apricot and peach, with light sprinklings of Italian herbs such as fresh oregano and sprigs of rosemary. Fine mineral notes and fresh hints of citrus fruit make this incredibly flavoursome and thoroughly complex Chardonnay an ideal accompaniment to Mediterranean summer dishes. SUPERIORE.DE
"The 2024 Al Poggio is smooth and flattering, making it a good choice to drink now and over the next few years. Pear, jasmine, citrus peel and white pepper open gracefully. The Al Poggio is a fine white wine." Vinous
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Castello di Ama
Tuscany
-
249,00 €
!["Vigneto Bellavista" Chianti Classico Gran Selezione DOCG 2020]()
0,75 l · 332,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 115,00 €
!["San Lorenzo" Chianti Classico Gran Selezione Gaiole DOCG 2021 <br>MAGNUM]()
1,5 l · 76,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
Limitation of 1 articles per customerstored air-conditioned< 24 units available - 27,00 €
!["Ama" Chianti Classico DOCG 2023]()
0,75 l · 36,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 249,00 €
!["Vigneto Bellavista" Chianti Classico Gran Selezione Gaiole DOCG 2022]()
0,75 l · 332,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
Limitation of 2 articles per customerstored air-conditioned< 24 units available
Customers who bought this product also bought:
- 19,50 €
![Sauvignon Bianco Turmhof Alto Adige DOC 2022]()
0,75 l · 26,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 16,90 €
!["Lezér" Rosso Vigneti delle Dolomiti IGT 2025 (BIO)]()
0,75 l · 22,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 18,50 €
![Chardonnay Turmhof Alto Adige DOC 2022]()
0,75 l · 24,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping6 units available
stored air-conditioned6 units available - 18,90 €
![Pinot Grigio Turmhof Alto Adige DOC 2023]()
0,75 l · 25,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








