“Merus” Gewürztraminer Alto Adige DOC 2024
Tiefenbrunner Schlosskellerei Turmhof | South Tyrol
Tiefenbrunner / Schlosskellerei Turmhof | Schlossweg 4 Entiklar | IT 39040 Kurtatsch
0,75 l · 19,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping2 units available
The Latin Merus stands for pure or genuine. All Merus wines have this claim and are characterised by varietal character and natural elegance. The grapes come from vineyards in the lowlands and are pressed in steel and concrete barrels. The result is wines that are open, fresh and accessible at an early stage. Bright golden yellow in colour. Distinctive bouquet of ripe grapes and candied fruit, accompanied by fine notes of honey, oriental spices, sage and rose petals. A full-bodied and harmonious wine with a respectable finish. SUPERIORE.DE
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Tiefenbrunner Schlosskellerei Turmhof
South Tyrol
-
12,70 €
!["Merus" Pinot Bianco Alto Adige DOC 2025]()
0,75 l · 16,93 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 18,90 €
![Chardonnay Turmhof Alto Adige DOC 2023]()
0,75 l · 25,20 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 85,00 €
!["Vigna Rachtl" Sauvignon Bianco Riserva Alto Adige DOC 2022]()
0,75 l · 113,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
Limitation of 4 articles per customerstored air-conditioned< 24 units available - 22,00 €
![Gewürztraminer Turmhof Alto Adige DOC 2023]()
0,75 l · 29,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 17,90 €
!["La Bandina" Valpolicella Superiore DOC 2022]()
0,75 l · 23,87 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 28,00 €
!["Sirmian" Pinot Bianco Alto Adige DOC 2023]()
0,75 l · 37,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 18,50 €
!["Kleinstein" Gewürztraminer Alto Adige DOC 2025]()
0,75 l · 24,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 16,90 €
!["Zinfandel" Terra Nera Primitivo di Manduria DOP 2020 (BIO)]()
0,75 l · 22,53 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately








