“Nerosanloré" Nero d’Avola Sicilia DOC 2012 (BIO) late release
Az. Agr. Gulfi | Sicily
Az. Agr. Gulfi | Corso da Patria sn | IT 97012 Chiaramonte Gulfi
0,75 l · 60,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
For some years now, Matteo Catania has been holding back a few hundred bottles of his wines in the best vintages in order to offer them to his most loyal importers after a few years. From this "private reserve" comes Nerosanloré 2012, which is now - in spring 2023 - offered in small quantities with 7 years of further bottle ageing quasi in Riserva quality.
An exceptionally characterful and powerful Nero d'Avola is the Nerosanloré. From a beautiful vineyard in Pacchino, the area of origin of the famous vine. Mineral, vital, ripe, elegant, long finish. SUPERIORE.DE
"Deep ruby red. Refined, highly complex aromas of blueberries, flint, exotic spices, faded flowers, cumin and cardamom. Bright, juicy and penetrating on the palate, with great mid-palate energy and a brooding quality to the very deep but currently subtle spicy red and blue fruit flavours. It rises impressively on the back palate, which is elegant and perfumed, with soft, fine-grained tannins, a restrained sweetness and a lingering flinty nuance. A remarkably deep, complex NeroSanlorè." VINOUS
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Az. Agr. Gulfi
Sicily
-
36,00 €
!["Neromaccarj" Nero d'Avola Terre Siciliane IGT 2019 (BIO)]()
0,75 l · 48,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 29,00 €
![Cerasuolo di Vittoria Classico DOCG 2019 (BIO)]()
0,75 l · 38,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 99,00 €
!["Nerosanloré" Nero d'Avola Terre Siciliane IGT 2019 (BIO) <br>MAGNUM]()
1,5 l · 66,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping7 units available
stored air-conditioned7 units available - 29,00 €
!["Reseca" Rosso Etna DOC 2021 (BIO)]()
0,75 l · 38,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 36,00 €
!["Neromaccarj" Nero d'Avola Sicilia IGT 2011 (BIO) late release]()
0,75 l · 48,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately - 49,00 €
!["Nerosanlorè" Nero d'Avola Sicilia IGT 2010 (BIO) late release]()
0,75 l · 65,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available !["Pecchia" Chianti Classico Gran Selezione DOCG 2018 (BIO)]()
109,00 €99,00 €0,75 l · 132,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available- 44,00 €
!["Bradisismo" Cabernet-Carménère Colli Berici DOC 2020]()
0,75 l · 58,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping6 units available
stored air-conditioned6 units available








