Barolo La Serra DOCG 2018
Roberto Voerzio | Piedmont
Az. Agr. Roberto Voerzio | Loc. Cerreto, 7 | IT 12064 La Morra
0,75 l · 319,99 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping1 unit available
Barolo La Serra emerges from the glass with a playful bouquet of dark red fruits, tar, smoke, liquorice, spices and new leather. The high-toned notes of rose petals, typical of this site near La Morra, are complemented by subtle strawberry and raspberry notes, resulting in this wonderfully elegant and subtle overall package, an attractive, supremely elegant Barolo that is hard to beat for finesse, purity and length. SUPERIORE.DE
"Fascinating aromas of cranberries, strawberries and sandalwood follow a medium body with firm, integrated tannins and a long, flavourful finish. Racy and concentrated. Elegance with power." James Suckling
"The proverbial craftsmanship of Roberto Voerzio in the interpretation of a great classic of the winery. La Morra range, pomegranate on the nose, with hints of undergrowth, juniper and rhubarb. The palate is very elegant and crisp, with spicy tannins complemented by notes of undergrowth and sensations of small red fruits." Luca Gardini
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Roberto Voerzio
Piedmont
-
595,00 €
![Barolo Sarmassa DOCG 2020 <br>MAGNUM in OWC]()
1,5 l · 396,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping6 units available
stored air-conditioned6 units available - 29,00 €
!["Il Cerreto" Barbera d'Alba DOC 2023]()
0,75 l · 38,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately ![Barolo Cerequio DOCG 2017]()
289,00 €239,99 €0,75 l · 319,99 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping6 units available
stored air-conditioned6 units available- 599,00 €
![Barolo Torriglione DOCG 2021 <br>MAGNUM in OWC]()
1,5 l · 399,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping2 units available
stored air-conditioned2 units available
Customers who bought this product also bought:
![Barolo Lazzarito DOCG 2015 <br>MAGNUM in OWC]()
369,00 €329,99 €1,5 l · 219,99 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping2 units available
stored air-conditioned2 units available- 549,00 €
![Barolo "UnoPerUno" DOCG 2019 <br>MAGNUM in OWC]()
1,5 l · 366,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping2 units available
Limitation of 1 articles per customerstored air-conditioned2 units available - 289,00 €
![Barolo Cerequio DOCG 2018]()
0,75 l · 385,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping11 units available
stored air-conditioned11 units available - 595,00 €
![Barolo Torriglione DOCG 2019 <br>MAGNUM in OWC]()
1,5 l · 396,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping1 unit available
stored air-conditioned1 unit available








