Barolo DOCG 2021
Bruno Giacosa / Az. Agr. Falletto | Piedmont
Bruno Giacosa | Via XX Settembre 52 | IT 12057 Neive
0,75 l · 305,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
2021 is considered an outstanding year in Barolo, combining freshness, aromatic precision and structural depth in an ideal balance – characteristics that give this wine great ageing potential. Clear ruby red colour with light garnet hues. Barolo 2021 combines depth of aroma with remarkable freshness: juicy cherry, redcurrant and plum meet nuances of violet, rose petals, fine cedar wood and a hint of star anise. Taut and precise on the palate, carried by ripe but present acidity and a fine-grained, youthful tannin that lends structure and tension. The fruit remains clearly contoured, accompanied by mineral accents and a subtle spiciness that continues into the long, balanced final. Everything is in the right place here, for us a perfect representative of the appellation! SUPERIORE.DE
- 24 Years of Expertise
- 3,500+ Wines in Stock
- 350+ Winemakers
- 28,000+ Positive Reviews
- Fully Air-Conditioned Storage
Bruno Giacosa / Az. Agr. Falletto
Piedmont
-
39,00 €
![Nebbiolo d'Alba DOC 2024]()
0,75 l · 52,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping< 24 units available
stored air-conditioned< 24 units available - 679,00 €
![Barolo "Falletto Vigna Le Rocche" DOCG 2022 <br>MAGNUM]()
1,5 l · 452,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping6 units available
stored air-conditioned6 units available ![Barolo "Falletto" DOCG 2017]()
209,00 €179,99 €0,75 l · 239,99 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately- 34,00 €
![Barbera d'Alba DOC 2024]()
0,75 l · 45,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shippingavailable immediately
stored air-conditionedavailable immediately
Customers who bought this product also bought:
- 299,00 €
![Barolo "Falletto" DOCG 2021]()
0,75 l · 398,67 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping7 units available
stored air-conditioned7 units available - 124,00 €
![Barolo "Aleste" DOCG 2021]()
0,75 l · 165,33 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping11 units available
Limitation of 6 articles per customerstored air-conditioned11 units available - 99,00 €
![Barolo Cerequio DOCG 2019]()
0,75 l · 132,00 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping6 units available
stored air-conditioned6 units available ![Barolo Cerequio DOCG 2017]()
289,00 €239,99 €0,75 l · 319,99 €/l · Price (DE) incl. VAT, excl. Shipping6 units available
stored air-conditioned6 units available








